Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection


Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection

Linkedin

Instagram

Değeri Bilinmeyenler: Türk Satrancı

Türkiye genelde Futbolun ülkesi olarak bilinse de, değişik spor dallarında bu sporları takip eden bir kitle de bulunmakta. Ben sadece Formula 1 ve Satranç takip eden birisi olarak bu iki sporda da Türkiye’deki azınlık olan sporseverlerden birisiyim. Fakat azınlık olmasına rağmen bu spor dallarının destekçileri ve severleri genellikle Dünyadaki bir çok sporsevere göre çok fazla bilgili ve çok daha fazla bu sporu seven insanlar oluyor.

Türkiye’de satranç kültürü aslında sanılanın aksine çok da kötü durumda değil. Görece sayılabilecek büyük bir kitlesi ve çok değerli oyuncuları barındırıyor. Bu yazımda da aslında bu spor dalında içerik üreten, tanınması gereken ve bu spora gönül vermiş Dünya üzerindeki oyuncularımızdan biraz bahsetmek istedim.

Öncelikle Türkiye’nin satrançta şu an ilk iki numarası diyebileceğimiz Mustafa Yılmaz ve Vahap Şanal ismi bulunuyor. Bu iki isim de çok büyük işler yapmış ve gelecek zamanda da çok büyük başarılara imza atacağından emin olduğumuz iki isim. Kendileri son bir seneye kadar çok fazla içerik üretmiyor olsalar da, bu aralar Youtube üzerinden kendilerine denk gelmeniz çok olası. Mustafa Yılmaz, Chess.com adı altında Youtube üzerinden uzun süreli canlı yayınlar yapıyorken, Vahap Şanal ise şu an yeni kurulan Satranç365 projesiyle birlikte aktif olarak canlı yayınlar yapıyor.

Bu iki isim de GM ünvanı almış, uluslararası turnuvalarda bizleri temsil eden başarılı isimler. Satrancın en üstündeki isimlere sorduğunuzda bile bu iki isim hakkında söyleyecek bazı cümleleri bulunuyor. Özellikle Vahap genç yaşına rağmen çok başarılı işler çıkarmış ve oyunlarını izlemesi çok eğlenceli bir isim. Fakat objektifliği bir kenara bırakarak söylemem gerekirse benim favorim olan Mustafa Yılmaz, satrancın ne olduğunu, nasıl oynanması gerektiğini ve birbirinden kaliteli oyunlarını sergileyen bir isim. Ben Mustafa Yılmaz’ı izlemekten daha çok zevk alıyor olsam da bu iki isimden de hiç bir fark olmadan satrancı öğrenebileceğinizden şüpheniz olmasın.

GM ünvanlı çok değerli başka oyuncularımız da bulunuyor. Benim bir diğer sevdiğim isim Emre Can da Türkiye’nin değerli GM oyuncuları arasında. Bunun yanı sıra Burak Fırat, Mert Erdoğdu gibi çok değerli GM oyuncularımız da bulunmakta. Bu isimlerle birlikte Türkiye’de toplam 12 GM ve 2 WGM ünvanlı satranç oyuncumuz bulunuyor. Ve her birinin bu oyunlarını izlemeye başladığınızda gerçekten ne kadar kaliteli ve üst düzey oyuncular olduğunu anlayabiliyorsunuz.

1 Kasım 2021 tarihli listeye göre, Türkiye’den 12 Büyük usta (GM), 2 Kadın Büyük usta (WGM) , 29 Uluslararası usta (IM), 5 Kadın Uluslararası usta (WIM), 78 Fide ustası (FM) , 17 Kadın Fide ustası (WFM), 40 Usta adayı (CM) ve 25 Kadın Usta adayı (WCM) bulunuyor.

Tüm bu değerli oyuncularımızı bir kenara bırakarak, şimdi biraz da aslında bu yazıyı yazmama ilham olan içerik üreten satranç kanallarından konuşmak istiyorum. Benim aktif olarak takip ettiğim bir kaç kanal bulunuyor. Tüm bu kanalları kısa bir özet ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

SatranChess

Nazmi Can Doğan hocamızın değerli kanalı. Benim en sık takip ettiğim kanal kendisinin kanalı. Öncelikli olarak güzel karakteri, sonrasında ise paylaştığı bilgilerin değerleri, oyun oynarken anlatma kalitesi ve analizleriyle en hoşuma giden Türkçe satranç kanalı diyebilirim. Satranca karşı olan sevgisini gördüğünüzde kendisini izlemekten çok daha fazla zevk alıyorsunuz. Bunun yanında yaptığı analizler, bu analizlerin detaylı açıklamaları hem satrancı üst düzey takip edenler hem de yeni başlayanlar için çok açıklayıcı ve detaylı oluyor.

Mert Erdoğdu Satranç

Yukarıda saydığım Türkiye’nin GM oyuncularından birisi olan Mert Erdoğdu’nun kanalı. Kendisini ilk izleyenler genelde sert bir mizacı olduğunu düşünseler de, bir süre sonra ne kadar güzel bir insan olduğunu anlayabiliyorsunuz. Özellikle yayınına gelen kişilerle olan sohbetleri ve gerçekten çok üst düzey sayılabilecek GM satranç yorumları ile satrancı ve satranç sevgisini size çok güzel anlatan birisi.

Satranç Dünyam

İlk kurulduğu günden beri takip ettiğim FM Yasin Emrah Yağız’ın kanalı. Kendisi çok başarılı bir satranç hocası olduğu için bu kanalda anlatılanlar özellikle çok eğitici oluyor. Bunun yanında bir de Yasin Hocamızın muhteşem kişiliği ve eğlenceli ruh hali sayesinde özellikle çocuklar için ilk sırada gelecek bir satranç kanalı diyebilirim. Çocuğunuz ya da satrancı sevmesini istediğiniz minik bir dostumuz varsa kesinlikle bu kanal ile tanışmalı.

Bu üç kanal harici Chess.com Türkçe kanalı oldukça aktif ve yararlı içerikler üretiyor, bu kanal biraz daha kurumsal kaldığı için tam olarak listeye sokmak istemedim.

Kısacası, uzun süredir oluşturmak istediğim Satranç kategorisinin ilk yazısında Türkiye’de satrancın ne durumda olduğu ve Türkiye’de satranç ile ilgili takip edilebilecek içerikleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu kategori altında beğendiğim oyunları, ilginç satranç karakterlerini ve satranç turnuvaları ile ilgili elimden geldiğince yaptığım analizleri sizlerle paylaşmaya devam etmeyi istiyorum.