03 Ağustos 2018·Sektör

Ne olursa olsun üretelim

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi üretim. Bu sorunun birden fazla sebebi var. Benim en başlıca gördüğüm sorun ise maalesef insan faktörü. Aslında geçmişimize baktığımız zaman her zaman üreten ve üretimi destekleyen bir toplum olmuşuz fakat nedense son 10-20 senedir bu üretkenliğimizden eser yok.

Bu üretkenlik sorununun en başına insanı koyma sebebim hem çevremde hem de genel olarak her yerde görmüş olduğum eleştiri şeklimizden kaynaklanıyor. Gerçi çok öncelerden söylenmiş bununla ilgili bir atasözümüz var. Meyve veren ağaç taşlanır. Her ne kadar geçmişte üretken bir toplumuz desem de bu sözün söylenmesi de geçmişte üretkenlik ile ilgili sorunumuz olduğu gerçeğini gözler önüne getiriyor.

Bu toplum içerisinde bir şey üretmenin zorluğunu anlayabiliyorum, hatta bazen bu sorunları ben de bire bir yaşıyorum. Üretimin en büyük engeli çevrenizden gelen tepkiler. Bunu senden başkası düşünmüş olamaz mı?bir sen zekisin zaten herkes aptalbunun yapılmışı var zaten neden uğraşıyorsunsen yapamazsın… Bir şey üretmek istediğinizde çevrenizden en azından bir kişiden şu lafları duymamış olanınız var mı? Zaten bu yüzden bizim binlerce yapılmamış, daha fikir aşamasında çöpe giden ama başkaları yaptığı zaman da bu benim aklıma gelmişti dediğimiz fikirlerimiz var.

Çok basit ve her zaman verdiğim bir örnek var. Bu ülke toprakları içerisinde, daha Facebook’a alışmamışken Yonja adında bir sosyal ağ kurulmuştu. Fakat ne olduysa bizim aktif kullandığımız, ilk tanıştığımız sosyal ağ uygulaması olmasına rağmen hepimiz bir anda Facebook’a geçiş yaptık. Zaten Yonja var, neden Facebook’a geçiş yapalım ki demedik. Aynı şekilde bir fikri üretirken de böyle düşünmemiz gerekiyor. Kullanıcı olarak zamanında nasıl bu geçişi yaptıysak, bulduğumuz fikrimizle kendi hedefimizdeki kullanıcıların da bu şekilde geçiş yapabileceklerini unutmamamız lazım. Aynı şekilde Google örneği. Kendisinden önce 8 farklı arama motoru vardı. Neden Google kuruldu? Türkiye’de Google’ı kurmak istiyorum deseydiniz yukarıdaki üretimi kesici, motivasyonu düşüren cümleler yüzünden belki vazgeçecektiniz. Fakat Larry Page bu cümleleri duymak yerine kendini motive eden, kendi vizyonundaki insanları dinleyerek yola çıktı ve şu anda internetin en ortasına oturan ürünün sahibi oldu.

Tabi bu yazı klon proje yapın, fikri çalın devam edin yazısı değil. Bir fikriniz varsa buna sıkı sıkı sarılın ve rakiplerinizden daha iyi nasıl yapabiliyorsunuz onun için çabalayın yazısı. Zaten şu anda yapılabilecek neredeyse her şeyi internet üzerinde bulabilecek haldesiniz. Kısacası bulduğunuz fikirin geçmişteki gibi pazarda tek ürün olması çok ama çok zor. Ama daha önce yapılmış bir fikri küçük dokunuşlar ve çok büyük çalışma disipliniyle pazarın en üzerine taşımanız sizin elinizde. Hatta artık yatırımcılar ve girişimciler, alanında daha önce hiç eşi benzeri olmayan bir fikir olduğu zaman daha çok korkabiliyorlar. Çünkü bu iki anlama geliyor. Ya bu fikir daha önce denenmiş ve başarısız olmuş bu yüzden bu alanda böyle bir ürün yok, ya da daha önce kimsenin denemediği karanlık ve riski bol bir yola giriyorsunuz. Her iki durumda, özellikle yatırımcılar için oldukça korkutucu.

Ben ne olursa olsun doğru bildiğiniz yolda yürümenizi tavsiye ediyorum. Örneğin benim bu blog yazılarını yazma sebebim, bu yazıların daha önce yazılmamış olması ya da sizlere büyük şeyler vaat etmemden dolayı değil. Bu yazıları yazma sebebim hem kendi motivasyonumu yükselttiği için, hem bana yazı yazarken yaptığım araştırmalar ile bir şeyler öğrettiği için. Bunun yanında da bir kişi ile bile olsa birlikte bir şeyleri paylaşabilmek çok hoşuma gidiyor. Sonuç olarak, sadece kendiniz için, mutluluğunuz için bile kendi bildiğiniz yolda başkalarına kulak asmadan devam etmek oldukça güzel.

Aslında girişimciliğin büyük bir bölümü de yukarıda şikayetçi olduğumuz sorunları çözebilmemiz zaten. Bu sorunları çözmeden başarılı bir girişimci olmanız çok zor. Çünkü daha yolun başında bunlardan yorulursanız, daha sonra önünüze çıkacak problemler ile hiç bir zaman baş edemezsiniz. Umarım siz de bir gün çevrenizde sizleri küçümseyen, dalga geçen veya yapamazsınız diyen herkese karşı gelerek inandığınız fikriniz ile başarılı olur ve o zevki en azından bir kez olsun tadabilirsiniz.

Etiket: ··