Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Jira’yı neden tercih ettik?

Jira ile ilgili uzun zamandır bir yazı yazmak istiyordum. Fakat Jira gibi kompleks bir platform için yazının oldukça uzun olacağını düşünüyordum, bu kadar uzun bir boş zamanım olmadığı için de yazıyı sürekli erteliyordum. Daha sonra aynı Jira’da olduğu gibi, yazıyı da belirli bölümlere bölüp kısa kısa belirli özellikler üzerinde yoğunlaşarak yazmaya karar verdim. Böyle bir yazı dizisinin de ilk yazısı olarak “Neden Jira’yı kullanmalıyız?” konusunu ele almak istedim.

Bir proje yöneticisinin en başta sahip olması gereken yeteneklerinden birisi proje yönetim araçlarını kullanmayı bilmesidir bana göre. Ben bu araçların en iyi ya da en kötü diye sınıflandırılmasına karşıyım. Bu araçları genellikle ekibinize ve projelerinize uygun mu değil mi diye sınıflandırmanız gerekiyor. Bu yüzden de ne kadar çok tool bilirseniz, hangi toolu kullanmanız gerektiği ile ilgili daha sağlıklı karar verebiliyorsunuz. Kısacası çok büyük bir projenizi ekibiniz uygun ise Trello veya Basecamp ile bile yürütebilirsiniz. Aynı şekilde bazen kısa süreli ve az özellikli projelerinizi basit yönetim araçları ile yönetemezken Jira ile daha efektif bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

Atölye15 ekibi olarak biz scrum’a uygun ve bu manifestoyu özümseyen bir ekibiz. Bireysel olarak değil, ekip halinde bir bütün olarak çalışmayı değerli buluyoruz. Aynı zamanda projeyi geliştirirken sadece çalışıyor olmasını değil en kaliteli şekilde çalışmasını istiyoruz. Tüm süreçlerde hem müşteriyle olan ilişkimizi hem de ekip içi iletişimimizi eksik etmemeye çalışıyoruz. Bu yüzden de scrum ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan ve ekip için tamamiyle kişiselleştirebileceğimiz bir tool kullanmayı yani Jira’yı tercih ettik.

Jira’yı kullandığım süre boyunca belli başlı kurallar dışında genel olarak net bir doğru ya da yanlış tercihin olmadığını gördüm. Tüm tercih ve seçenekleriniz tamamiyle ekibiniz ile alakalı. Bu yüzden de Jira’yı içeride kullanmak isteyen bir proje yöneticisinin ekibini tüm özellikleriyle iyi tanıması gerekiyor. Ekibinizin çalışma stilini, proje geliştirme aşamasındaki süreçleri bilmek ve ekip olarak genelde karşılaşılan sorunların tümünü oldukça iyi analiz edebilmek gerekiyor. Bu yüzden Jira’ya geçmeden önce bu olgulardan oldukça emin olmalısınız. Eğer bu temel olgularda analiz edemediğiniz ya da yanlış tanımladığınız bir şey varsa, Jira üzerinde ne kadar sağlıklı bir workflowunuz ya da sisteminiz olursa olsun çalışmayacaktır.

Eğer bu dediğim olguları analiz edip, bir scrum ekibi olmak istiyorsanız kısıtlı tercihlerinizin arasındaki en uyumlu tool Jira diyebilirim. En büyük artılarından birisi tamamiyle kişiselleştirilebilir bir sistem olması bana göre. Epic, story ve taskları istediğiniz gibi kullanabilir, süreçleri yani workflow’u geliştirme sürecinize uyarlayabilir ve tüm bunlardan sonra projenizi uygun bir şekilde sprintlere bölebilirsiniz. Issue tiplerini ve workflow ile ilgili tüm düşüncelerimi ve tecrübelerimi daha sonraki yazıda anlatmak istediğim için buraları hızlıca geçiyorum. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse tüm issue’larınız arasında bir hiyerarşik sistem kurabiliyorsunuz. Bu da tabi ki geliştireceğiniz projeye bağlı olarak değişiyor. Aynı şekilde farklı projeler için farklı workflowlar oluşturabiliyorsunuz. Bunlar kısa cümleler gibi gözükse de altını doldurmak istediğiniz zaman üzerine konuşabileceğiniz çok fazla şey var. Bu yüzden bunları bir sonraki yazımda özel başlıklar altında yazmak istiyorum.

Neden Jira sorusunu özetlemek gerekirse, eğer ekibiniz uyum halinde çalışabiliyorsa, bir işi yapmış olmak için değil de en iyi şekilde yapmak için uğraşıyor ve bu yüzden sürekli müşterileriniz ve ekip olarak iletişim içindeyseniz Jira sizin için uygun araçlardan birisi olabilir. Fakat yazının en başında da belirttiğim gibi, proje yönetiminde en iyi ya da en kötü olarak sınıflandırabileceğiniz bir araç yok. Bu tür sıfatlar kullanmak yerine ekibiniz ile uyumlu mu yoksa uyumsuz mu olduğunu değerlendirmeniz gerekiyor. Bu yazı dizisinde bir sonraki yazımda issue tipleri ve workflow ile ilgili yazacağım.