Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Jira’nın yeni çocuğu: Next-gen projects

Geçtiğimiz aylarda Jira yeni bir proje tipini yayınladı. Next-gen projects ismini verdiği bu proje türü aslında önceki proje türlerine benzese de ilk bakışta bana çok daha kullanışlı geldi. Zaten çıkış amacı da tamamen daha basit ve daha kolay bir kullanıma sahip olması. Bunun da hakkını sonuna kadar veriyor. Hem proje kurulumunda hem de proje yönetimi sırasında oldukça hızlı ve efektif şekilde ilerleyebiliyorsunuz.

Normal bir Jira projesi oluşturduğunuz zaman arka tarafta belirlemeniz gereken workflowlar, scheme’lar, issue içindeki özelleştirmeniz gereken alanlar gibi çok fazla düşünmeniz gereken değişken vardı. Bunları proje özelinde konfigüre etmek ve projenin ihtiyaçlarıyla eşleştirmek ise oldukça uzun zaman alıyordu. Ayrıca eğer bu değişkenlerden birisini projenin ortasında değiştirmeye kalkarsanız başınıza çok büyük belalar açabiliyordunuz. Next-gen ile neredeyse tüm bu sorunları ve karmaşıklığı ortadan kaldırmışlar.

Büyük ekiplerde genellikle belli başlı workflowlar, scheme’lar ve issue tipleri bulunuyor. Bunları değiştirmeden her projeye entegre etmeye çalışıyorsunuz çünkü bu değişkenler üzerinde yapacağınız bir değişiklik, Jira üzerindeki başka bir projenizin yönetimini de değiştirebiliyor. Bu yüzden aslında klasik bir Jira projesinde, proje bazlı workflow oluşturmak yerine projenizi workflow’a uygun halde yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu da ister istemez bazı projelerinizde esnekliği kaybetmenize yol açabiliyor. Next-gen’de durumlar biraz daha farklı. Burada neredeyse tüm kontrol proje yöneticisinde. Eski tip projelerde olduğu gibi bir değişikliği yapabilmek için saatlerce uğraşmanıza ya da yaptığınız bir değişikliği tüm projelerinize uygulamanıza gerek kalmıyor. Proje özelinde değişiklik yapabiliyorsunuz ve bu değişiklikleri de kullanımı basit olan bir arayüz ile gerçekleştiriyorsunuz. Yani kısacası Next-gen ile aslında tek bir yerden yönetilmeyen, bağımsız projeler oluşturabiliyorsunuz.

Scrum ve Kanban olayına gelelim bir de. İlk baktığınızda Next-gen daha çok Kanban’a uygun gözükse de, tek bir toggle ile projeyi Scrum’a geçirebiliyorsunuz. Scrum ile birlikte de tahmin edebileceğiniz gibi sprint özelliği geliyor. Ama ne olursa olsun bana kalırsa Next-gen biraz daha Kanban’a yatkın gibi duruyor. Bunun dışında Next-gen, fieldları kendinize uygun şekilde düzenleme şansı tanıyor size. Ancak bu özelliğin basit olması bana pek doğru gelmedi. Çünkü fieldlar içerisinde maddelerinize eklemek istediğiniz tüm fieldları bulamayabiliyorsunuz. Bu konuda eski projeleri gözleriniz biraz arayacaktır. Ama yazının başında da dediğim gibi, tamamen kullanım kolaylılığı ve hızlı aksiyon almanız için çıkan bir proje türünde bu tür eksikliklerin olmasına pek bozulmamak gerekiyor. Bir de Next-gen’de Roadmap özelliği var ki sanırım en güzel özelliklerinden birisi bu olmuş. Projenizin roadmap’ini oldukça basit bir şekilde çıkarabiliyorsunuz ve bu süreçte yapılması gereken tüm maddeleri efektif bir şekilde ekleyebiliyor, düzenleyebiliyor ve görebiliyorsunuz. Yani kısacası, sağlıklı bir roadmap ile projenin ne aşamada olduğundan tek bir sayfa üzerinden haberdar olabilirsiniz.

Hiç mi dezavantajı yok?

Next-gen şu anda çok fazla gelecek yeni özellik bekliyor. Eski projedeki workflow -umarım eskisindeki gibi karmaşık olmadan-, time estimation, priority ve sub-task gibi oldukça kullanışlı olabilecek özellikler bunlar. Kendileri de yayınladıkları tüm makalelerde bu özellikler üzerinde çalıştıklarını duyuruyorlar. Bu özellikler çalışır durumda ve Next-gen mantığına uygun çıkmadığı sürece tabiki de bu proje tipi oldukça eksik olacaktır.

Şu an için en büyük dezavantajlarından biri yukarıda bahsettiğim entegrasyon konusu. Eski projeleri Next-gen’e taşımak oldukça zor ve sistem henüz çok güvenilir durmadığından taşıyacağınız projede data kaybı yaşama olasılığınız yüksek gibi duruyor. Bu yüzden şimdilik tüm projelerinizi Next-gen’e taşıma işini biraz erteleseniz daha iyi olur. Ayrıca her projeyi Next-gen üzerinde yürütmek de mantıklı bir seçim değil zaten. Her ne kadar yukarıda 5 paragraf kadar Next-gen övsem de, günün sonunda büyük projeleriniz ve büyük bir ekibiniz varsa Next-gen size her zaman yetersiz gelecektir. Bu yüzden her projeyi Next-gen’e taşımaya kalkmamanız daha iyi olur. Çünkü en azından şu an için konuşmak gerekirse, büyük ve uzun soluklu projelerde Next-gen bir yerlerde sizi yarı yolda bırakacak gibi duruyor.