Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, oyun sektörünün içinden bir proje yöneticisi


IKEA usulü internet

İnternet üzerinde içerik üretmek, internetin ilk icat edildiği zamandan beri süregelen bir aktivite. Zaten internetin bana göre asıl ve tek amacı tamamiyle içerik ve bilgi paylaşımı. Bu yüzden bu zamanlarda fazlasıyla süslenmiş sitelerin olabildiğince karşısında durmaya çalışıyorum. Çünkü gün geçtikçe internetin asıl amacını unutup başka noktalara odaklanıyoruz gibi geliyor.

Aslında bu süs ve renk bu kadar abartı olmadığı zamanlarda kullanıcılar için oldukça hoştu. Fakat süregelen zaman içerisinde tüm tasarımcı ve yazılımcılar üst üste tuğlalar koyarak sonunda neredeyse asıl içeriği gizleyen, bambaşka kanalları dolaşmadan istediğiniz içeriğe ulaşmanızı engelleyen bir yapı haline getirdiler interneti. Ben yeni interneti aynı IKEA’nın mağazalarına benzetiyorum. İstediğiniz şey bir adet bardak almak bile olsa o büyük yatak odalarını, hiç bir zaman işinize yaramayacak mutfakları gezmeden o bardağa ulaşamıyorsunuz.

Bu aşırı süs ve görsel şölen hem içeriği bulmanızı engelliyor hem de bu içeriğe ulaşırken kaybettiğiniz zamanı oldukça arttırıyor. Örnek vermem gerekirse, aradığınız eğer bir cümlelik bir bilgiyse ve bu bir cümlelik bilgi size net bir şekilde söylenebilecek durumda olsa bile siz bu içerik için en az 5 paragraf yazı okuyorsunuz, sayfa içerisinde aradığınız bilgi ile alakası olmayan en az 3 görsel ile karşılaşıyorsunuz. Bu görseller ve paragraf dolusu, tamamen kendini tekrar eden yazıları okumanız en az 10 dakika zamanınızı alıyor. Çünkü bu kadar dolu olmayan sayfalar artık içerik üreticilerine para kazandırmıyor. Bu da internetin ana amacını içerik ve bilgi paylaşımını artık üreticiler için reklamdan para kazanmak ve kullanıcılar için ise reklamları bir şekilde yenmek olarak değiştiriyor.

Bu iki tarafı göz önüne aldığımız zaman ben üretici tarafını daha haklı buluyorum. Çünkü ortada kullanıcılar için verilen bir hizmet ve bu hizmet karşılığında bekledikleri bir karşılık var. Ancak üreticilerden ayrıldığım nokta bunun yapılış şekli. Bunu yaparken kullanıcıları alakasız reklamlarla boğmaya, kullanıcıları aldatmaya yönelik başlıklar atmaya, 5 paragraflık bir yazıyı doldurabilmek için kendini tekrar eden en az 10-15 cümleyi tekrar tekrar kurmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun yerine düzenli bir gelir getirebilecek üyelik sistemine ya da içeriklerin karşılığını direk belirli bir maddi miktar ile kullanıcılardan talep etmek ne yanlış ne de ayıp bir şey. Yine de yavaş yavaş bir çok sitede gördüğümüz, reklamlı versiyonu kullan ya da üyelik sistemize katılarak sade ve doğru içeriğe ulaş gelir modelleri kullanılmaya başlandı en azından. Tabi bu modelde reklamları ve zaman kaybına yol açan yavaşlıkları aşabilseniz de hala asıl içeriğe ulaşmak için zaman kaybetmeye devam ediyorsunuz. Bununla birlikte bu model içerisinde bile her zaman clickbait denen, kullanıcıyı aldatarak bir içeriği okutmaya çalışma yöntemleriyle karşılaşmaya devam ediyorsunuz.

Düşüncelerimi tam olarak anlatacak bir proje yapılmış bu konuyla ilgili daha önce. Her ne kadar ben bu konu karşısında bu kadar sert olmasam da, sadeliğin bu boyutların bir seviye üstünde olması gerektiğini savunuyorum. İlkel gözükmesine rağmen bu tarzda içerik üreten ve bu projedekinden biraz daha UX dostu olan, sadece kullanıcının kolaylığı için süslenmiş bir içerik sitesini ya da bilgi paylaşım sitesini düşünün. Bilgi akışının hızlılığını ve bilgi kirliliğinin önüne geçtiği böyle bir proje için sanıyorum aylık 5-10 TL vermek kimsenin zoruna gitmeyecektir bile. Çünkü hayatımızda en önemli şey olan zamanınızı satın alıyor olacaksınız. Bütün ay içerisinde internet üzerinden milyonlarca yeni bilgi öğreniyoruz belki de. Fakat şu anki karmaşıklık yüzünden her bir bilginin bize zaman maliyeti oldukça yüksek. Ben aşırı olmayacak şekilde bana sunulacak olan maddi talebi, kaybettiğim bu kadar zamanı satın alabilmek için gözümü kırpmadan kabul ederdim.

Yukarıda bahsettiğim şeyler günümüz interneti için oldukça ütopik. Fakat nasıl ki şu anki minimal yapıya bile büyük bir karmaşa içinden çıkıp geldiysek, bundan sonrası için de sadeleşmeye doğru gideceğimizi ve belki de günün birinde yukarıdaki kadar ana merkezine bilgiyi koyan ve yalnızca bu saf bilgiyi size sunan siteler ile karşılaşacağımızı düşünüyorum. Tabi her türlü sadeliği ya da kullanıcı dostu olabilecek gelir modelini yaratabilsek bile artık çok büyük bir çabayla düzeltmemiz gereken içerik üreticileri de var. Onları bir başka yazıda oldukça uzun bir şekilde anlatmak istiyorum.