Girişimcilik derya deniz: SpreadCV

22 Mayıs 2020 - Sektör

Özellikle dijital sektörde çalışmaya başladığımdan beri, işimin yanında boş zamanlarda uğraşacağım küçük meşgaleler edinmeye çalıştım kendime. Bu projeler hem sahip olduğum tecrübeleri çoğaltıyor hem de kendime ait bir şeyler yapma duygumu karşılıyor. Bu zamana kadar belki 10’dan fazla proje içerisinde bulundum, bu sefer de SpreadCV ile girişim dünyasının içine atmayı uygun gördüm kendimi.

Kısaca açıklamam gerekirse, SpreadCV üye olduktan sonra Google Drive’ınızda oluşturulan otomatik bir Spreadsheet ile kolaylıkla yönetebileceğiniz, kaliteli ve minimal tasarımlı bir CV sayfanızın olmasını sağlıyor. Bu zamana kadar online olarak CV oluşturabileceğiniz pek çok proje görmüşsünüzdür, fakat hiç birisi bir excel dosyasında sadece hücre içerisindeki bilgileri değiştirerek kullanabileceğiniz kadar değildi. Biz de interneti bilen bilmeyen herkese yardımcı olmak istedik.

SpreadCV’yi kısa bir zamanda, boş zaman buldukça geliştirdik. Yayına çıkmak için MVP dediğimiz, tüm özelliklerin en basit sürümünü tamamlamayı amaçladık. Daha sonra yavaş yavaş, küçük pazarlama yöntemlerimizle kazandığımız kullanıcılardan gelecek geribildirimler ile geliştirmeye devam edeceğiz. En başta da dediğim gibi, bu para kazanacağımız bir projeden çok, girişim dünyasında kendi girişimimiz olduğunda neler başımıza geliri tecrübe edeceğimiz bir projeydi aslında. Fakat yayına çıktığımız an dahil, yaptığımız iş o kadar hoşumuza gitti ki sanırım çok fazla projeden sonra ilk defa bir projemize bu kadar sarıldık. Özellikle ProductHunt‘ta 1 gün içerisinde aldığımız 277 upvote, şu an için en büyük motivasyon kaynaklarımızdan birisi.

Yayına çıkarken MVP sürümünde neler olmasını belirledik;

  • Her kullanıcının kendine ait bir sayfası olmalı.
  • Kullanıcılar kullanabilecekleri temalarını kendileri seçebilir olmalı.
  • Oluşturulan CV’ler, sayfa üzerinden PDF olarak export alınabilir olmalı.
  • Tüm tasarımlar ve yazılım en basit ve en kaliteli şekilde olmalı.
  • Pazarlama için kullanacağımız minimum sayıda aracı entegre etmeli ve bu araçlar en efektif şekilde kullanılmalı.

Yukarıdaki tüm yapılacaklar listemizi yayına çıkmadan önce tamamladık. Bu süreçte bilmediğimiz ya da daha önce tecrübe etmediğimiz bir çok şeyin başarılı bir şekilde üstesinden geldik. Bu projeye yüksek bir bütçe de ayırmadığımız için bundan sonraki süreçte de yaşayacağımız tüm şeylerin, özellikle pazarlama kısmıyla ilgili bir çok konunun bize çok güzel tecrübeler yaşatacağını düşünüyoruz.

Hangi araçları kullanıyoruz?

Yazının başından beri bahsettiğim gibi, çok küçük bir bütçe ile pazarlama yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden de olabildiğince tüm araçları en efektif şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu yolda da aşağıdaki araçlar ile devam etmeyi uygun gördük;

Google Analytics

Projelerin ve websitelerin olmazsa olmazı Analytics’i entegre ederek başladık. Buradaki en büyük öğrenimlerimiz, bir site üzerinde takip edilebilecek en fazla şeyi takip etmeye çalışıyoruz. Kendimize uygun funnel’lar oluşturduk, tıklanacak ve tıklanmasını istediğimiz tüm butonları Analytics üzerinden takip edilebilir şekilde tasarladık. Bu sayede pazarlama sürecinde kullanıcılarımızın tümünü tanıyabileceğimiz ve onları tam olarak istediğimiz şekilde yönlendirebileceğimiz datayı toplamayı amaçladık.

Mailerlite

Uzun süredir büyük bir Mailchimp hayranı olarak ilk defa bir projede farklı bir mail servisi kullanmaya karar verdim. Mailchimp yerine daha basit ve kullanımı daha kolay olan Mailerlite’ı entegre ettik. Çok büyük önyargılarım olmasına rağmen, Mailerlite’ında Mailchimp ile neredeyse aynı işi yaptığını hatta daha basit kullanımından dolayı Mailchimp’ten daha iyi olduğunu tecrübe ettim. En azından şu ana kadar olan süreçte Mailerlite tüm isteklerimi başarılı bir şekilde karşıladı diyebilirim.

Google Ads

Tecrübe etmeyi en çok ettiğim olaylardan birisi Google Ads. Facebook, Instagram üzerinden çok fazla reklam maceram olmuştu fakat Google Ads her zaman gözümü korkutmuştur. Bu proje ile birlikte ilk defa Google Ads ile pazarlama yapacağız. Burada çok güzel ve entegre bir sistem kurduk aslında fakat en büyük düşmanımız, bütçemizin oldukça düşük olması. Bu konuda şu an için yapabileceğimiz bir şey yok fakat düşük bir bütçe ile en efektif şekilde nasıl Google Ads kullanılabilir konusunda çok fazla şey öğreneceğimizi düşünüyorum.

Drift

Belki senelerdir kullanmayı en çok sevdiğim araçlardan birisi Drift. Ücretsiz olarak canlı destek imkanı sunan en kaliteli servis diyebilirim. Her projemde olduğu gibi bu projede de Drift’i kullanacağız. Tüm her şey hazır olmasına rağmen, şu an için sayfaların açılmasını çok yavaşlattığından dolayı deaktif etmek zorunda kaldık. İlerleyen günlerde hem sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını hem de Drift’i aktif şekilde kullanmayı amaçlıyoruz.

Sonuç olarak, içimize çok sinen ve yayına dün almamıza rağmen oldukça ilgili gören ve kullanılmaya başlanan bir proje oldu elimizde. Boş zamanlarımda küçük küçük uğraşacağım ve çok sayıda şeyi tecrübe edebileceğim bir proje olarak görüyorum kendisini.

Aslında elimizde olmayan en büyük sorunlarımızdan birisi bütçe kısıtlılığımız. Bu yüzden yazıyı okuyan ve belki fikri beğenip bize güvenmek isteyen, yatırım yapmak isteyen kişiler olursa benimle anil@anilkiral.com adresinden diledikleri zaman iletişime geçebilirler.