Corona’nın oyun dünyasına olan etkileri

16 Nisan 2020 - Sektör

Son günlerde tüm Dünya’nın gündeminde olan Corona virüsünün neredeyse hayatımızda dokunmadığı hiç bir alan kalmadı. Tüm yaşantımızda, tüm hareketlerimizde etkilerini hissettiğimiz bu virüs, doğal olarak işlerimizde de etkilerini gösterdi. Her sektörü farklı etkileyen bu virüsün, bizim oyun sektörünü de oldukça etkilediğini söyleyebilirim. Bu etkisini tüm yanlarıyla konuşup, bir kaç fikrimi size aktarmak istedim.

Öncelikle oyuncu artışına bakalım. Steam tüm zamanların en büyük oyuncu sayısına çok hızlı bir şekilde ulaştı. 18 Mart tarihinden sonra bir anda 20 milyon oyuncudan 25 milyon oyuncu sayısına çok hızlı bir şekilde artış gösterdi. Bu grafik Origin, Battle.net, Epic Games ve diğer tüm oyun platformlarında aynı şekilde yükseliyor. İnsanların karantina kapsamında eve kapanmasıyla, sokağa çıkmak istememeleriyle birlikte yöneldikleri en büyük alanlardan birisinin oyunlar olduğunu bu veriler bize çok net bir şekilde anlatıyor.

Ben bir mobil oyun şirketinde olduğum için daha çok bu virüsün mobil oyun dünyasına olan etkileriyle ilgilendim. Bu konuyla ilgili bir çok yazı okudum fakat 6 Nisan tarihinde katıldığım Pocket Gamers‘da Bidalgo şirketinden Matt Skurnick çok güzel bir sunum yaptı. Tüm datalar ile baştan sona bu virüsün etkilerini bizlere gösterdi. Ben de hem bu sunumda aldığım notları ve internet üzerinden topladığım bilgilerimi burada aktarmak istiyorum.

Bizi bu reklamlar bitirdi

Öncelikle bu etkiyi en çok hissettiğimiz yerlerden birisi CPM yani bin gösterim başına maliyet değeri. Mart ayı içerisinde bu maliyetlerde toplam %75 düşüş yaşanmış. Yani kısacası daha önceden 1000 gösterim başına 1 dolar ödüyorken, Mart ayı içerisinde 1000 gösterim maliyeti sadece 25 cent’e kadar düşmüş. Bu CPM düşüşlerinin özellikle virüsün en çok etkilediği Fransa, İspanya gibi ülkelerde görülmesi de pek şaşırtıcı değil. CPM’deki bu gözle görülür büyük düşüş, oyun şirketleri için bir yandan oyununu çok daha az maliyete fazla kişiye göstermek anlamına geliyorken bir yandan da reklam odaklı para kazanan oyunlarda ciddi bir gelir düşüşüne neden olmuş gibi duruyor. Virüsün etkisini uzun bir süre daha göstereceğini varsayarsak bu avantajı ve dezavantajı en optimum şekilde değerlendirmek oyun şirketlerinin şu anda başlıca görevlerinden birisi.

CPM’in bu kadar düşmesini oyun şirketleri nasıl değerlendirebilir? Öncelikle şu an reklamlarınızı test etmek için çok iyi bir zaman. Oyun reklamları, son kullanıcıya gelene kadar çok farklı kreatifler ile test edilir, buradan çıkan maliyet ve oyun indirme sayısına göre en optimum reklam seçilir ve bu reklam oyuncuya ulaşır. Tahmin edebileceğiniz gibi CPM ne kadar artarsa, test edeceğiniz kreatiflerin test maliyetleri de artar. Bu yüzden CPM bu kadar düşmüşken, oyun şirketleri ellerinde test etmek istediği ama test maliyetinden korktuğu tüm kreatifleri bu zaman içerisinde test edebilir.

İnsanlar sosyal hayatlarından kopup, evde karantina sürecindeyken sosyal medya kullanım oranları da oldukça arttı. Şu an tüm oyunculara sosyal medya üzerinden en kolay ulaşılabilecek zamanlardan birisi. Bu da gösterim başına maliyetin düşmesi ile birleşince aslında çok daha iyi bir test ortamını size sunmuş oluyor. Şirketlerin müşterileri ile yakın temas kurduğu şu günlerde oyun şirketlerinin de oyuncuları ile daha yakından ilgilenmesi, isteklerini, şikayetlerini öğrenmesi ve onlara iletmek istediği mesajları daha kolay bir şekilde iletmesi, oyun şirketlerinin bu süreçte yararlanacağı bölümlerden birisi.

Belirsizliği analiz etmek

Bunlar oyunlar için olumlu gelişmeler gibi gözükse de, bu virüs ile birlikte gelen en büyük tehlikelerden birisi de ekonomik belirsizlik. Bu belirsizlik şu anda oyun şirketlerinin gelir modellerine çok yansımış gibi durmuyor, hatta bir çok oyun şirketinin gelirlerinde artış var fakat ekonomik belirsizliğin devam etmesi halinde oyun şirketlerinin gelirlerinin düşeceğini öngörmek de pek zor değil. Bu yüzden şu anki gelir artışının rehavetine pek kapılmadan uzun sürebilecek bir dönemin çözümlerinin şimdiden belirlenmesi gerekiyor.

Bu dönem oyun şirketlerinin analizlerini çok iyi yapması gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim ekonomik belirsizlik başta olmak üzere gelir kaynaklarını ve bu gelir kaynaklarının ülke kırılımlarını, oyuncularının oyun içi ve oyun dışı davranışları çok daha detaylı şekilde analiz edilmeli.  Oyuncuların oyununuza gelişi, oyun içerisindeki davranışlarını kısacası oyununuza dokunduğu andan itibaren çıktığı tüm yolculuğu dikkatli bir şekilde analiz edebilmelisiniz. Bu analizler sonucunda olabilecek en hızlı şekilde karar alıp bu kararları uygulamalısınız. Çünkü pozitif ya da negatif, etkisi ne olursa olsun şu anda bir kriz dönemi geçiriyoruz ve bu kriz döneminde ipin ucunu kaçırdığınız anda hiç beklenmedik şekilde tepetaklak olabilirsiniz.

Yaklaşık 1 aydır süren bir kriz ile ilgili şu an için çıkarabileceğimiz tüm her şey yukarıdaki değerler ile sınırlı. Fakat bu kriz dönemininin uzun süreceğini düşündüğümüz için pozitif ve negatif yönlerini daha çok hissedeceğimiz günler bizi bekliyor. Bu günlerde analizleri derinlemesine yapanlar, elde ettiği verilerden doğru sonuç çıkarabilen oyun şirketleri bu krizi bir fırsata çevirebilecekken, krizi önemsemeyip hiç bir aksiyon almayan oyun şirketlerini de zor günler bekliyor olabilir.