Bir MVP örneği olarak Propine

Propine’ın bir ürüne dönüşmesi aslında ilk başta düşünmediğimiz bir şeydi. Propine ile farklı proje yönetim araçlarını, yazılım tarafında ise yeni teknolojiler denemek, data analizini daha derin bir şekilde tecrübe edebilmek için yola çıkmıştık. Fakat daha sonra bu kadar emek verdiğimiz bu “simülasyonu” gerçek bir ürün haline getirmeye karar verdik.

Öncelikle tüm projenin amacını belirlemekle başladık. Ne yapacağız, neler yapacağız ve kim için yapacağız. Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra ürünün özelliklerinin bulunduğu bir listeyi çıkardık. İlk önce bir MVP ile çıkış yapmak istediğimiz için bu liste bize çok yardımcı oldu. Çünkü neyin kesinlikle olması gerektiğini, hangi özellikleri daha sonraki versiyonlara bırakabileceğimizi bu liste sayesinde çok net bir şekilde görebildik. Üzerinde karar alıp, konuştuktan sonra MVP’de olması gereken özellikleri net bir şekilde belirledik ve buna uygun olarak tasarım sürecine girdik. Hem ilk tasarımımız sadece MVP özelliklerini kapsayacağı için hem de minimal bir proje olarak tasarladığımız için tasarımda çok fazla karışıklığa gitmeden olabildiğince net, sade ve çalışacak bir tasarım çıkarmak istedik.

İşin tasarım tarafı bir yandan devam ederken, ürünün pazarlama tarafı için ise ilk olarak bugünün ve geleceğin en çok kullanılacak tool’u olan -bana göre- site içerisinde canlı destek olarak çalışabilecek bir tool aramaya başladık. Bizim için burada dikkat edilmesi gereken çok önemli iki unsur vardı, birisi tasarımımız ile uyumlu olmalı diğeri ise Slack ile çalışabilmeli. Bunun için ilk olarak small.chat‘i denedik. Gayet hoş olsa da ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılayamadı. Başta da belirttiğim gibi, derinlemesine bir data analizi yapmak istediğimiz için small.chat biraz zayıf bir tool kalıyordu bizim için. Bunun yerine daha gelişmişi ve tasarım olarak da daha şık duran Drift‘e geçtik. Drift hem bir mobil uygulamaya sahip olduğu için hem de daha ciddi bir data analiz imkanı sunduğu için oldukça hoşumuza gitti.

Açıkçası lead kullanıcı toplama tarafında çok fazla bir çalışma yapmadık. Product Hunt üzerinde Propine için oluşturduğumuz bir Ship ile devam ettik. En son burada 130 gibi bir subscriber sayısına ulaştık ki bizim hedeflediğimiz rakamın oldukça üstündeydi. Zaten projenin en başında da, çok fazla kişiye dokunacak bir pazarlama stratejisi yerine az kişiye dokunabilecek fakat son derece verimli olacak bir pazarlama stratejisini seçmiştik. Başlangıçta hem feedback’e oldukça önem vereceğimiz bir beta sürüm ile yayına çıkacağımız hem de data analizi için gelecekte neler yapmamız gerektiğini anlayabilmek için böyle küçük bir kullanıcı grubu ile yola çıkmak bizim için daha mantıklıydı. Kısacası, ilk zamanlarda bir projeyi tüm özellikleriyle, bütün kullanıcılara dokunacak şekilde yayına almak yerine, projenin olmazsa olmaz özellikleriyle, gerçekten ürünü kullanabilecek ve feedback alabileceğimiz kısıtlı sayıdaki kullanıcıya sunmak bizim doğru kabul ettiğimiz bir karar oldu.

Sunucu olarak fazla maliyetli olmayacak 5 dolarlık bir Digital Ocean sunucusu açtık. Prototip çıkarılan bir ürünün sunucusunun da tamamen prototip’e uygun şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki üründe en olmazsa olmaz özelliklerle ve bunların test edilmesini isteyerek bir prototip çıkarıyorsak, aynı şekilde sunucu kararını verebilmek için de bir basit bir sunucu ile başlamak oldukça doğru bir tercih gibi duruyor. Bu sayede ürününüz gelişirken bir yandan gerçek sunucunuzda kullanacağınız özellikleri ve sunucu için kabul edeceğiniz maliyeti öngörmüş oluyorsunuz.

Tüm tasarım ve yazılım süreci bittikten sonra, belli başlı yayın işlemleri ile -bu işlemleri bir yazımda anlatmayı istiyorum- projeyi yayına aldık. Sadece Product Hunt üzerinde ürünümüze bir link verdik ve ilk 24 saat içerisinde toplam 500 aktif üyeye ulaşmıştık. Bizim için tahminlerimizin üzerinde bir rakam oldu bu. Hem Drift üzerinden hem de bizimle mail yoluyla etkileşime geçen kullanıcılarımız sayesinde oldukça fazla feedback toplama imkanımız oldu. Bu kadar fazla feedback toplamamız da sanıyorum ki doğru hedef kitleyi doğru MVP ile buluşturabilmemizden kaynaklanıyor.

Propine’ı buradan ziyaret edebilirsiniz. Sizlerin de geri dönüşlerini almak beni oldukça mutlu edecektir. Önümüzdeki günlerde Propine ile ilgili özellik ya da pazarlama üzerinde yapacağımız gelişmeler olursa burada bir güncelleme yazısı yazacağım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir