11 Şubat 2019
Oyun İncelemesi

İlk görüşte Apex Legends

4 Şubat’ta yayına çıkan ve çıktıktan 72 saat sonra toplam 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan, Electronic Arts‘ın yeni Battle Royale oyunu Apex Legends neden böyle ses getirdi? EA nasıl bir oyun yaptı da günlerdir ağızlardan düşmeyen Apex Legends’ı bu kadar kişi oynuyor? Tüm bu sorular aklımdayken oyunu indirdim ve deneyimledikten sonra bazı şeyleri net bir şekilde anlayabildim.

Bu yazıyı okuyacağınız sırada oyunun daha yalnızca 7 günlük olduğunu ve uzun uzadıya değerlendirmesini yapmadığımı aklınızda bulundurmanızı istiyorum. Zaten bu yüzden de yazının başlığını ilk görüşte koymak istedim. Oyun çıkmadan önce bu oyun ile ilgili aklımdaki plan uzunca bir süre geçirdikten sonra incelemesini yapmaktı fakat kendimi pek fazla tutmadan bu uzun incelemeden önce kısa bir yazı yazmak istedim.

Respawn kimdir?

Oyuna geçmeden önce oyunun çıktığı firmaya, Respawn’a çok küçük bir göz gezdirelim. Respawn aslında geçmiş senelerde oldukça tartışılmıştı. Titanfall oyununu geliştiren firma kendileri. Son zamanlarda Respawn’ın en çok tartışılan olayı Titanfall 2’yi yıl sonunda Battlefield 1 ve Call of Duty ile aynı zamanda çıkarması olmuştu. Bu hamle bir çok kişi tarafından hatalı olarak görülse de, özellikle Reddit gibi yerlerde “EA, Respawn’ı bilerek zarar ettirip, satın almak istiyor” teorisi ile biraz daha anlamlı hale gelebiliyor. Gerçekten de aslında bu teoriye uygun bir süreç yaşandı ve Titanfall 2 ile istediği başarıyı elde edemeyen Respawn kendini EA’e 400 Milyon Dolara yakın bir para karşılığında sattı.

Yine mi Battle Royale?

Arma ile başlayan, H1Z1 ile gelişen ve sonrasında PUBG ve Fortnite ile zirveye çıkan Battle Royale moduna yeni oyunumuz Apex Legends da kendisini dahil etmiş. Sıkı bir H1Z1 ve PUBG oyuncusu olarak Battle Royale modundan daha Fortnite çıkmadan sıkılmıştım. Fortnite’ın gelmesiyle birlikte de iyi ki sıkılmışım da Fortnite’ı oynamamışım cümlesini kurmuş birisiyim. Battle Royale’e karşı olan bu “sıktı artık” tepkimi baştan belli etsem de Apex Legends’ın beni çok etkilediğini ve oynarken çok eğlendiğimi inkar edemem.

Battle Royale’in popüler olmasının başlıca sebeplerinden birisi içerisinde hızlı aksiyon barındırması. Battle Royale öncesinde oyun dünyasının başını MOBA oyunları çekiyordu. MOBA oyunlar oldukça uzun süren, genellikle 5vs5 oynanan oyunlar. Bu yüzden de oyuncular aslında çok ciddi bir zamanını oyuna ayırıyorlardı. Ancak Battle Royale’in oyun sektörüne bodozlama girişi ile artık oyuncular daha hızlı ve daha fazla oyun oynayabiliyorlar.

Battle Royale oyunların sevilmesinin diğer bir sebebi ise oyunların solo oynanabilmesi. MOBA’ya öylesine alışmış bir oyuncu kitlesi var ki, Counter Strike’da dahil olmak üzere tüm bu oyunlarda, oyuncuların oyunu en büyük bırakma sebepleri artık çalışmayan eşleştirme sisteminden gelen takımdaki diğer oyuncular yüzünden maç kaybetmeleriydi. Oyuncular artık her koyun kendi bacağından asılsın, başkalarının hataları yüzünden biz kaybetmeyelim kafa yapısı ile oyun oynamak istiyorlardı.

PUBG ve Arma, türündeki diğer oyunlara göre biraz daha yavaş, biraz daha realistik kalıyor. Fortnite ile Battle Royale oyunlarının daha hızlı olması ve daha küçük bir haritada daha çok aksiyon şeklinde kurgulanması gerektiğini gördük. Apex ise bu teoriyi oldukça güzel bir şekilde anlamış. Oyunlar hızlı ve sürekli aksiyon var. Ancak bunun yanında Fortnite’ın o çocuksu ve amatör ruhunu bu oyunda bulamıyorsunuz. Oynanış olarak biraz daha yetişkin oyunu sayabileceğimiz fakat hız olarak belki Fortnite’tan bile daha hızlı bir oyun.

Oynanış

Apex Legends, 3 kişilik takımlar ile 60 kişinin tek bir haritada birbirini avlamasıyla ilerliyor. Az önce yukarıda bahsettiğim, MOBA’nın Battle Royale’den farkının solo olması gerektiğini savunduğum durum burada yok yani. Tek başınıza oyuna giremiyorsunuz. Ne olursa olsun 3 kişilik takımlar oluşturuluyor ki bence bu oyunun en sinir bozucu kısımlarından birisi olmuş. Çünkü bir takım olarak Battle Royale oynuyorsanız oyundaki en önemli şey iletişim ve takım arkadaşlarınız ile aranızdaki tutum. Bu yüzden hiç tanımadığınız 2 kişi ile oynamak oldukça zor oluyor. Bu kararın ben yanlış olduğunu düşünüyorum . Yukarıda da söylediğim gibi Battle Royale’in ilk başlarda oynanmasının sebebi tamamen tek başınıza hatalarınızla ya da yeteneklerinizle oyunu kazanabilmeniz ya da kaybedebilmenizdi. Fakat burada yine takım arkadaşlarınıza bağlı şekilde oynamak zorunda kalıyorsunuz ve takımınızdaki bir oyuncu kötü ise oyunu kazanma şansınız oldukça düşük.

Eğer daha önce hiç bir Battle Royale oyunu oynamadıysanız, oyun başlangıçta size karışık gelecektir. Silahlar, hasar mekanikleri, oyun stratejileri… Ben H1Z1, PUBG’den dolayı bu mekaniklere biraz alışıktım fakat sıfırdan bu oyunu oynamaya başlayan birisi için oyunun oldukça karışık geleceğini düşünüyorum. Özellikle silahları öğrenmek biraz zamanınızı alabiliyor.

Bunun dışında grafikler ve sesler çok doyurucu. Kendinizi atmosfere çok hızlı bir şekilde adapte edebiliyorsunuz. Bu oyun için şu ana kadar çıkmış en iyi Battle Royale grafiklerine sahip oyun diyebilirim. Respawn, Fortnite gibi olayı çok çocuklaştırmadan güzel soyut görseller oluşturmuşlar.

Oyunda şu an için 8 adet karakter bulunuyor. Her karakterin farklı sınıfları ve özellikleri var. Bu özellikler ve sınıflar ile takımlarda farklı farklı yeriniz oluyor. Düşünce olarak çok güzel fakat 8 karakter bana biraz az gibi geldi. Zamanla bu karakter sayılarının artacağından eminim. Aslında bir anda tüm karakterleri tüketmememiz de bir yandan iyi bir şey çünkü tüm karakterleri tanıyarak, yavaş yavaş devam etmek bu oyunu keşfetmemiz için çok daha güzel olacak ve oyunun heyecanını yüksekte tutacak gibi geliyor.

Karakterlerin ve silahların skinleri bulunuyor. Rare, common şeklinde ayrılmış bu skinler. Oyun içerisinde kazandığımız varlıklar ile bu skinleri açabiliyoruz ya da level atladıkça gelen kutulardan bu skinleri açabiliyorsunuz. Skin sayısının da aynı karakter sayısı gibi zamanla artacağından eminim fakat burada başlangıç için oldukça fazla skin olacağından eminim.

Kısaca oynanış açısından yeni çıkmış bir oyuna göre gerçekten çok eğlenceli ve bağlayıcı bir oyun olmuş. Özellikle eğer arkadaş olarak 3 kişi girebilecek imkanınız varsa oyundan alacağınız zevkin çok fazla olacağından şüpheniz olmasın.

Neler gelmeli, neler geliştirilmeli?

Solo modu kesinlikle ama kesinlikle gelmeli. Bir Battle Royale oyununu solo modu olmadan ayakta tutmak çok zor. Çünkü ben bile bir süre sonra tanımadığım, trol diyebileceğimiz oyunculara denk geldikçe oyundan sıkılıp çıkmaya başladım. Bunun için Respawn elindeki dataları inceleyecektir zaten ve oyuncuların bir çoğunun solo girmeye başladığını görünce bu özelliği kendileri getirmek zorunda kalacaklardır. Üçlü takım çok cesur ve çok güzel bir hareket fakat maalesef Battle Royale’de bu radikal değişiklik şu an olmamış gibi duruyor.

Önemli şeylerden birisi ise karakter sayısı. 8 karakter, 60 kişilik bir harita için yeterli değil. Zaten bu karakterlerin bir de belli başlı olanları kullanıldığı için çok sayıda aynı karakteri görüyorsunuz. Respawn’ın bu karakterler üzerinde şu an için çalıştığından şüphem yok. Karakter ile birlikte bir ek harita daha gelse kötü olmaz diyeceğim fakat PUBG’nin ilk alternatif haritasının çok uzun bir süre sonra geldiğini düşünecek olursak Respawn içinde bu konuyu tolere edebiliriz gibi geliyor. Zaten şu anki harita çok ama çok yeterli bir harita, bir süre bunu tüketelim sonra harita için baskı kurmaya başlarız.

Bir de buradan EA korkumu dile getirmek istiyorum. Çıkarılan her oyunda DLC üzerinden para kazanmak adına her şeyi önümüze sunan EA umarım bu sefer bunu yapmaz. Bazı içeriklerin ücretli olması gerektiğinde hepimiz hem fikiriz fakat artık EA denildiği zaman bile insanların aklına DLC gelmeye başladı. Umarım bu önyargılarımızı kıracak bir şekilde çalışmaya devam eder EA ve Respawn bu konuda. Örneğin yeni gelen bir haritayı DLC ile vermek oyuncu kitlesini çok kızdıracaktır. Fakat kozmetikten para kazanacak şekilde ilerlemek bir çok oyuncu için anlaşılabilir olur. Diğer tüm Battle Royale oyunlarında da zaten gelir modeli bu şekilde ilerliyor, umarım EA bunu göz önünde bulundurur.

Ben oyun içerisindeki pinleme sistemini çok sevdim. Gerçekten bu pin sistemi üzerinde ciddi bir zaman harcanmış. Profesyonel arenada bu oyunu görersek sadece bu şekilde bir mod ile maç yapmaları istenebilir oyuncuların. İletişimin sadece pin üzerine kurulduğu bir profesyonel maç oldukça zevkli olur. Bu tabiki gerçek bir maçta zorunlu tutulmamalı fakat eğlence için yapılan bazı turnuvalarda bu şekilde maçların kurgulanması çok eğlenceli olacaktır.

Tüm konuyu özetlemek gerekirse, ilk görüşte Apex Legends şu an için tüm oyunlardan daha çok eğlenceli ve daha gelişmiş bir oyun. Fortnite ile bir savaşa girerlerse maalesef Fortnite’ın bu savaşı kazanacağını düşünüyorum fakat Respawn ve EA önümüzdeki dönemde topluluğu da dinleyerek, para odaklı geliştirmeler yerine oyunu güzelleştirecek geliştirmeler üzerinde yoğunlaşırsa uzun dönemde hem kazanacakları parayı hem de Battle Royale türünde kendi yerlerini oldukça yukarıya çıkaracaklardır diye düşünüyorum.