Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Kağıt üzerinde TI 2018 analizi

Dota 2’nin ve belki de eSpor sektörünün en büyük etkinliklerinden birisi olan The International turnuvası 20 Ağustos tarihinde başlıyor. Turnuvanın başlamasına bu kadar uzun bir süre olmasına rağmen şu anda resmi ödül havuzu 11.265.968 dolar yani yaklaşık 53 milyon TL. Bu rakam bana kalırsa 25 milyon doları geçecek. Kısacası toplamda 120 Milyon TL’lik, Dünya’nın en iyi 16 takımının yer aldığı bir turnuvayı izleyeceğiz bu sene.

Tabii ortada böyle büyük bir para ve yılların getirdiği Dota rekabet kültürü olunca takımlar ve oyuncular arasındaki gelişmelerde oldukça yakından takip ediliyor. Şu anda Virtus.pro, Liquid, Secret ve LGD davetli olarak TI’a doğrudan katılan takımlar arasında. Bu 4 takıma ilave edilecek bir 4 takım daha olacak. OG ve EG’deki son gelişmelerden sonra kimin davetiye alacağını söylemek çok zor. OG’nin kurucularından olan fly ve s4 bu TI’da EG kadrosunda olacak. Bu transfer ile yıllardır RTZ gibi bir oyuncuya sahip olmasına rağmen başarı elde edemeyen EG bu turnuvada büyük bir başarı gösterebilir. Fakat şu an ne dersek diyelim TI’dan bahsettiğimiz için bu konuşmaların hepsi kağıt üzerinde kalıyor maalesef.

Geçen sene Liquid bağıra bağıra şampiyon olacağız diye gitmişti TI’a. Bir çok kişi de bunu öngörebiliyordu. Fakat bu sene takımların arasındaki dengeler oldukça aynı gibi duruyor. TI’a katılacak olan tüm takımlar neredeyse aynı şansa sahip. Fakat yine kağıt üzerinde konuşmamız gerekirse ben Virtus.pro’dan bekliyorum şampiyonluğu bu sene. Ramzes, Noone ve Rodjer’li kadrosuyla bugüne kadar büyük bir başarı elde edememeleri bile garip geliyor zaten. Fakat bu sene majör ve minör turnuvalarda gösterdikleri başarılar, takım olabilmeleri bu TI için onları favori göstermeye yeter de artar bile. Liquid cephesi yine bildiğimiz gibi fakat nedense TI’da sönük bir takım olacaklar gibi duruyor. Kadrosunu bozmamasına rağmen ve kadrolarındaki 5 oyuncunun da birbirinden yetenekli olduğunu bilmemize rağmen turnuvalarda geçen seneki başarılarının hiç birisini bu sene göremiyoruz. Bunun yanında her sene olduğu gibi bu sene yine NAVI’nin ne yapacağı büyük bir merak konusu. Yıllardır eski gücünden hiç bir eser olmamasına rağmen bu kadar sevilen NAVI bu turnuvada da yine ortalama bir şekilde turnuvaya veda edecek gibi duruyor. Dendi’yi yine TI’ın başka bir etkinliğinde görebiliriz umarım. Çünkü NAVI’nin böylesine güçsüz olmasına sanırım en çok üzüldüğümüz nokta Dendi’yi sahnede görememizdir.

Bu senenin bir diğer favorisi ise Secret. Puppey’nin kaptanlığı altındaki bir takımın şampiyon olması ne kadar süpriz sayılır bilmiyorum fakat yıllardır hiç bir başarısını doğru düzgün göremezken bu sene sesli bir şekilde geldiler TI’a kadar. Puppey’nin pick ekranındaki başarısı ve Fear’dan sonra sayabileceğimiz gerçek bir kaptan olması Secret’ı şampiyon yapmaya yeter de artar bile. Bunlara ek olarak bir de bu takımın içinde Fata, MidOne ve Yapzor’un olması bu şampiyonluk ihtimalini oldukça arttırıyor. Virtus.pro’dan sonra gösterebileceğim en büyük aday Secret olacaktı TI şampiyonluğu için.

Takımları bırakıp bir küçük bakışı da sanırım yeni metaya atmamız gerekiyor. Son gelen güncelleme ile Kunnka oldukça güçlü durumda. Zaten yetenekleri ve eski haliyle bile picklendiği zaman takıma güven getiren bir heroydu. Son bufftan sonra bu turnuvada oldukça sık göreceğimizi düşünüyorum ki görmek de istiyorum. Çünkü hem izlemesi hem de oynanması oldukça zevkli bir hero. Yeni metanın en büyük olaylarından birisi de bana göre rune’ların 2 dakikadan, 5 dakikaya çekilmesi. Valve sanırım bu hamlesi ile 4 numara oyuncularını biraz oyun dışı etmeye çalışmış gibi. 2 dakikada bir çıkan runelar ile 4 numara oyuncular her lane arasında geçiş yapıp, gank atabiliyordu. Çünkü lane’de durup kazanacağı xp’leri bu runelardan ve ganklerden toplayabiliyorlardı. Fakat bu sürenin artık 5 dakikaya çıkmasıyla birlikte eski Dota lane dizilimini (2-1-2) izleyeceğiz gibi geliyor. Gerçi geçen sene neredeyse mid’de trilane görüyorduk, bu yüzden bu 2-1-2’nin yine mid’de 2 kişi olacaktır. Bunun yanında Techies artık CM’ye dahil edildi. Her hangi bir techies oyunu izleyecek olursak hem oyuncuların tepkisini hem de metanın techies üzerindeki etkisini görmeyi oldukça çok istiyorum.

Ne olursa olsun, başlıktan da anlayabileceğiniz gibi burada konuşulan tüm konular kağıt üzerinde. Gerçek TI’da ne olacağını tahmin etmek her zaman olduğu gibi yine oldukça zor. Takımlardan gelecek olan daha önce hiç görmediğimiz stratejiler, bireysel oyuncuların bir maçlığına da olsa efsaneleşmesi, pick ekranları yine TI şampiyonunu belirleyecek. Bu TI’dan beklediğim tek şey umarım her zaman heyecanın üst düzeyde olması ve yine ayakta izleyeceğimiz maçları bize sunması. Şimdiden turnuva sonrası en iyi oyunları görmek için sabırsızlanıyorum.