11 Nisan 2019·Oyun

Jedi Fallen Order ile bizi neler bekliyor?

Electronic Arts ve Respawn yeni bir Star Wars oyunu için kolları sıvadığını duyurmuştu. Yanlış hatırlamıyorsam ilk duyuru E3 2018’de gelmişti. Duyurulduğu andan beri de sürekli gündemde kalabilen Star Wars: Jedi Fallen Order‘ı, 13 Nisan Cumartesi resmi olarak görebileceğiz.

EA, Battlefront ile aslında oldukça güzel Star Wars oyunu yapabileceğini bize kanıtladı. Evet belki çok üst düzey bir oyun değildi fakat Star Wars fanları tarafından sevilmese bile beğenilebilen bir oyun olması EA’in Battlefront’taki başarısını kanıtlayabilecek türden. Ben Battlefront’u oldukça severek oynamama rağmen bir süre sonra oynamayı bıraktım çünkü oyunda belli bir vakit geçirdikten sonra gerçekten sıkıcı bir hal alıyor. Sürekli aynı oyunu, belli bir amacınız olmadan oynamak Battlefront’un bir üst seviyeye çıkamamasındaki en büyük etkendi. Bir de tabi EA’in her şeyi satayım, zengin olayım tavrını oyunun her köşesinde görüyorsunuz, belki bunun da bir etkisi olabilir. Fakat yine de ben Battlefront’ta EA’in beklenen linci yemediğini düşünüyorum.

EA, Battlefront cephesinde bu şekilde hareket ederken bir yandan da Titanfall’dan tanıdığımız Respawn girdi hayatımıza aslında. Apex ile büyük sükse yapan bir ekip Respawn ve Titanfall’da olduğu gibi Apex ile de istediğini başarabilen bir ekip olduklarını kanıtladılar. EA ismi her ne kadar bizi heyecanlandırsa da bu oyunda bizi asıl heyecanlandıranın Respawn olması gerekiyor bence. Çünkü Apex ile bir yanda yükselebilen bir ekip, çok uzun süredir bu oyun için çalışıyor ve başarısızlığı neredeyse hiç bulunmayan Respawn’ın elinde kendini tüm Dünyaya kanıtlayabilecek harika bir şans bulunuyor. Bu şansı kaçıracaklarını pek düşünmüyorum. Apex nedir diyenler, Apex Legends ile ilgili yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

Oyun mekaniklerinden, oyun sektöründen sıyrılıp şimdi gelelim biraz da geek hikayelere. Oyunun hikayesi Revenge of the Sith filminde izlediğimiz Order 66’den kurturabilen bir Padawan’ın hikayesini anlatacak. Bu bilgi resmi olarak onaylanmadı fakat sızdırılan tüm bilgiler birbiriyle tutarlı ve sonucun bu olacağını tahmin ediyorum. Ceres adındaki bir usta ve onun kurtulan öğrencisi Cal ile hikayeyi oynayacağız. Bu karakterlerin Star Wars çizgi romanlarından geldiğini söyleyenler var fakat uzun süredir Star Wars hayranlığını derinlemesine yaşayan birisi olarak açıkçası bu karakterleri ilk defa bu sızdırmalarda duydum diyebilirim. Bu yüzden bu kısmı pek güven vermese de, yine de konunun ve karakterlerin bu şekilde olacağını düşünüyorum. Oyun ilk çıkarken gelmiş geçmiş en iyi Star Wars hikayesine sahip olacak şeklinde piyasaya sunuldu, umarım bu oyundan bu kadar beklentisi olan kişilerin yüzünü kara çıkarmazlar.

Oyun single player olarak çıkacak. İçerisinde bolca ışın kılıcı düellosu mekaniklerini göreceğiz. Ben tüm Star Wars oyunlarını oynayan birisi olarak hala en iyi savaş mekaniğinin Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy‘de olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine ne kadar savaş mekaniği geliştirilirse geliştirilmiş olsun, ışın kılıcı konusunda bu kadar başarılı bir mekanik hiç bir oyunda göremedim. Neden bilmiyorum, belki de Respawn’a olan güvenimden dolayı ama ben bu oyunda güçlü bir mekanik ile oynayacağımızı düşünüyorum.

Şu an için çok fazla bir şey söylemek mümkün değil, çünkü elimizde sadece oyunu göreceğimiz tarih ve oyunun posteri var. Fakat 13 Nisan Cumartesi’den sonra neyin ne olduğunu daha iyi anlayacağız. Kısacası ben bu sefer bu oyunun güzel bir Star Wars oyunu olacağına inanıyorum ve bunu düşünmemin en büyük sebebi ise EA değil de Respawn. Umarım bu düşüncelerim de haklı çıkarım ve bir oyun yöneticisinden önce bir Star Wars hayranı olarak senelerce konuşabileceğimiz, tartışabileceğimiz bir oyun olur.

Etiket: ···