Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


ESL One Genting 2018

Bu haftasonu Dota 2 turnuvalarından birisi olan ESL One Genting ile geçti. Uzun zaman sonra izleyenleri oldukça heyecanlandıran, güzel eşleşmeler ve güzel maçlarla dolu bir turnuva oldu. Bir Liquid taraftarı olarak her ne kadar Newbee’nin şampiyon olmasına üzülsem de, turnuvanın geneline bakıldığında tüm izleyiciler için oldukça güzeldi her şey.

Her şeyden önce, turnuvanın en sevindiren haberlerinden birisi Secret’ın durumu oldu. Puppey’nin kaptanlığında Secret geri döndü diyebiliriz. Yapzor, Fata ve Midone’lı kadrosuyla TI’da bile çok büyük işler yapacak gibi duruyorlar. Midone’ın oyun mantığını ve takıma uyumluluğunda her zaman sıkıntı olduğunu düşünsem de bu turnuvada kendisi güzel oyunlar ortaya çıkardı. Secret’tan daha büyük bir geri dönüş için ise benim için Navi takımında oldu. CIS Qualifier’dan gelen Navi, ilk turda EG’yi eledikten sonra Liquid’e elendi. Liquid’e elenmesi gayet normal fakat EG’yi geçebilmeleri benim için süpriz oldu. Gerçi bu geçişe EG, Losers Final’de 2-0’lık ve üstün bir oyun ile cevap verse de, yine de Navi’nin EG’yi ve Mineski’yi yenebilmesi eski Dota severleri oldukça sevindiren bir gelişme oldu.

Secret’ın bir diğer hamlesi ise Virtus.Pro’yu devirmesiydi. Bana göre Liquid’den sonra TI’ı en çok hak eden takımlardan birisi olan VP, Secret engeline takıldı. Hem de 2-0’lık bir oyun ile elendiler. Pasha ve Ramzes yine üstüne düşen her şeyi yaptı fakat takım olarak momentumu bir türlü yakalayamıyor VP. Her zaman en sona kadar yaklaşıp, son dakikada elenen takım oluyorlar. Bunun bir benzerini yine Kiev Major’ünde görmüştük. OG ile karşılaşmalarında 2-0 öne geçip, 3-2’lik bir skor ile şampiyonluğu OG’ye bıraktılar. Üstüne üstlük son maçta, 14-2 gibi bir skordan dönmüştü OG. Bu son hamleyi yapamamaları ya tecrübe yetersizliğinden ya da kaptanın bazı durumlarda elini taşın altına koymuyor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Kaptan dedik, konuşacağımız tek isim tabii ki Kuroky. Tartışmasız olarak söyleyebilirim ki son senelerin gelmiş geçmiş en büyük kaptanlarından birisi. Yanında Miracle, GH, Mind_control gibi Dota’nın büyük isimleri olmasına rağmen tecrübesi ve saygısıyla herkesi kendine bağlamış, sonsuz güvenlerini kazanabilmiş birisi. Liqud’in son TI şampiyonluğunda pastanın en büyük payını bu yüzden Kuroky’e bağlamıştım zaten. Pick seçimleriyle, takımı kontrol etmesiyle, oyun içi ve oyun dışı iletişimiyle her takımın isteyeceği türden bir lider.

Newbee ise bu şampiyonluğu hak etti diyebiliriz. Final maçında bana göre tamamiyle pick ekranında yendiler Liquid’i ki pick ekranında Liquid’in yenildiğini kime anlatsanız, maçı izlemeyen kimse buna inanmaz. Çünkü sanırım tüm Dota tarihinde bile Liquid kadar hero pool’u geniş bir takım olmamıştır. Her heroyu profesyonel bir şekilde oynayabilen, anti pickleri ve süpriz pickleri bile yıllardır oynuyormuş gibi oynayan bir takım Liquid. Fakat bu sefer Newbee’nin pickleri üç maçta daha iyiydi. Liquid’in kazandığı 2 maçta Liquid mantıklı pickler ve mantıklı bir oyun stratejisiyle oynadı fakat kalan 3 maçta bu özveriyi göstermeyince Newbee şampiyonluğu alıp yoluna devam etti.

Artık önümüzde 20 Şubat’ta Polonya’da oynanacak olan ESL One Katowice turnuvası var. Burada da beni en çok heyecanlandıran şeylerden birisi Navi’nin direk davetiye ile bu turnuvaya katılacak olması. Bunun dışındaki diğer davetlileri de buradaki linkten inceleyebilirsiniz. Burada yine Liquid’in şampiyonluğunu bekliyorum fakat takımlar bu durumdayken hiç bir kesinlikten söz edemiyoruz. Newbee, Secret, EG ve Virtus.Pro’dan gelebilecek bir şampiyonluğun da hiç bir Dota izleyicisini şaşırtmayacağından eminim.