Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


E3’ün en güzeli: Last of Us Part II

Ben oyun dünyasını, özellikle tek kişilik hikaye oyunu oynayanları ikiye ayırıyorum. Last of Us oynamışlar ve oynamamışlar. Çünkü Last of Us gerçekten de oynamadığınız zaman çok şey kaybedeceğiniz oyunlardan birisi. Hikayesiyle, grafikleriyle, oyun motoruyla uzun süredir karşılaşmadığımız (God of War’ı tenzih ederim) oyunlardan birisiydi. Oyunu gerçekten oynayıp da, kendini kaptırmayan ya da oyuna kötü diyebilen bir kişiyi göremedim daha.

Çok kısa bir şekilde Last of Us’dan bahsetmem gerekirse; oyun belirli bir virüs yüzünden insanların zombimsi şekilde bir yaşam formuna geçmesini anlatıyor. Bu sırada ana karakterimiz Joel, kızını kaybediyor. Daha sonra hayat bir şekilde yollarını Ellie ile kesiştiriyor ve ikisinin aralarındaki ilişkiyi ve macerayı oynuyoruz. Oyunu anlatış tarzımın bu kadar baştan savma olmasının tek sebebi tek bir spoiler bile vermek istememem. Hatta oyunun gerçek hikayesini bile sizin keşfetmeniz gerekiyor. Çünkü bir aksiyon oyunu olarak satın aldığınız bu oyunun sonunda, Joel ve Ellie’nin ormanda yürürken aralarındaki konuşmalarını bile saatlerce izleyecek kadar romantikleşiyorsunuz.

Böyle bir başarıyı oyun yapımcıları bekliyor muydu bilmiyorum fakat başarısı gerçekten oyun dünyasında çok sağlam bir yer edindi şimdiden. Tabi bu başarının hemen arkasından da Last of Us II’nin geleceği duyruldu. Yalan söylemek istemiyorum, ilk duyurulduğu zaman biraz üzülmüştüm. Çünkü sinema dünyasında olduğu gibi hikayesi bu kadar güzel bir oyunun ikincisini çıkarmak ya zorlama hikaye ile ya da tekrara düşecekler diye düşünüyordum. Fakat dün gece E3’te çıkan fragman ile 2. oyunun pre-order’ı için bile sabırsızlanmaya başladım. Hikaye oyunlarını sevmiyorsanız, zombi oyunlarından benim gibi hoşlanmıyorsanız, hatta ve hatta oyun oynamaktan hoşlanmıyorsanız bile bir yolunu bulun ve bu oyunu yaşayarak oynayın derim.

Aşağıda E3’teki o muhteşem oynanışı sizinle paylaşıyorum. Last of Us konusunda oldukça hassas olduğum için bu yazımı spoiler vermeden, kısa ve bilgilendirici bir şekilde sonlandırmak istiyorum.