Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, oyun sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Bir başka seviye: The International 2018

Bu zamana kadar yapılan The International turnuvaları içerisinde en zevkli ve seviyesi en yüksek olan TI8’i geride bıraktık. Seviyenin bu kadar yüksek olması bir yana, içerisinde çok güzel süprizler vardı bizler için. Pick ekranından, kişisel oyuncu performanslarından, şampiyon olan takıma kadar beklemediğimiz bir çok şey ile karşılaştık. Bu da aslında takımların bu turnuvaya ne kadar sıkı çalıştıklarını kanıtlıyor.

Her ne kadar şampiyon olmasını pek istemesem de, OG sanırım bu şampiyonluğu sonuna kadar hak eden takımdı. Her maçlarında oynadıkları seviye üstü oyunlar ile, bu turnuvaya en aşağıdan gelerek şampiyonluğu aldılar. Tüm turnuva boyunca chat wheel ile spamlemeleri tüm izleyicileri sinirlendirmiş olsa da, dediğim gibi OG’nin şampiyon olması oyunları izleyen herkesi mutlu etmiştir diye düşünüyorum.

Kısa kısa özet yapmak gerekirse, hero pool olarak çok geniş olmayan bir TI gördük. Neredeyse her maç aynı herolar vardı karşımızda. TI gibi bir turnuvada bu oldukça anlaşılabilir bence çünkü takımlar metanın dışına çıkıp risk almak istemiyorlar doğal olarak. Ancak metayı tam anlamıyla çözen takımlar da çok güzel riskler alarak büyük maçları kazanmayı başardılar. Herhalde tüm TI boyunca en riskli picki, finalin 4. maçında Axe alan OG yapmış olabilir. Turnuva boyunca neredeyse hiç oynanmayan Axe’ı son pick alıp tüm maçın seyrini değiştirmeleri turnuvanın en güzel hareketlerinden biriydi sanırım. Bunun yanında Storm Spirit, Earthshaker gibi pickler de bir çok maçta kahraman olarak iş yapıp, maçı kazandıran pickler oldu.

Bu TI’da en çok dikkatimi çeken olay, artık takımların Offlane picklerinin biraz farklılaştığı. Eskisi gibi tank herolar yerine artık neredeyse carryler offlane’e gidiyor. Aslında bu bir yandan çok avantajlı, tüm TI boyunca neredeyse safelane değil, offlane pickleri oyunlarını taşıdılar. Özellikle offlane picki olarak seçilen Weaver, Ursa gibi herolar karşı takımın hem carrysini oldukça zora soktu hem de maçın ilerleyen anlarında maç kazandıran seçimler oldular. Sanırım artık publarda da yavaş yavaş tank hero pickleri yerine carry’e dönüşebilecek offlane pickleri göreceğiz.

Takım olarak ele almak gerekirse, ilk olarak favori takımım olan Liquid‘den başlamak istiyorum. Gruplara ve bracket’a ne kadar güçlü başlasa da bu turnuvaya çok iyi hazırlandığı belli olan EG karşısında elendiler maalesef. Elenmelerine rağmen tüm maçlarını izlemek ayrı bir zevkti. Kadro olarak çok üst düzey bir kadroya sahip olduğunu her maç bize gösterdiler. Özellikle Mind_control ve Gh, Liquid’in sahne arkasında çok büyük işler yapan oyuncular. Zaten her zaman söylediğim gibi, Liquid’in en büyük avantajı üst düzey oyuncu kadrosunun bu kadar geniş bir hero poolu olması. Her heroyu bu kadar iyi oynayabilen bir takım olunca kaptan Kuroky‘nin eli pick ekranında çok güçlü oluyor. Bu gücü de çok güzel şekilde kullanıyorlar. Kaptan demişken, turnuvanın bana göre en iyi kaptanlarından birisi de tartışmasız Secret’ın Puppey‘si oldu. Zaten yıllardır efsaneleşen Puppey neden efsaneleştiğini bize yine gösterdi. Kazandıkları tüm maçlara bakarsanız en büyük avantajı Puppey’nin wardlarından dolayı olduğunu görürsünüz. Bu kadar güzel wardlayabilen ve oyunu okuyabilen bir kaptanın olması Secret’a bu TI için çok büyük başarı getirdi.

Turnuvada beklentileri en karşılayamayan isim Virtus.Pro oldu sanırım.  Neredeyse şampiyonluğun en büyük adayı olan Virtus önce LGD‘ye sonra da EG‘ye farklı bir şekilde yenilerek turnuvayı sonlandırdı. Virtus.Pro’dan sonra benim için en büyük süpriz de EG‘den geldi açıkçası. Turnuvanın sönük kalacak takımlarından birisi olacağını tahmin ederken bracketlardan itibaren inanılmaz güzel iş çıkardılar. Fly‘ın ve S4‘un EG’ye transferi çok erken etkisini göstermiş. Eğer bu transfer biraz daha erken olsaydı ve EG bu kadro ile turnuvaya biraz daha uzun süre birlikte hazırlanmış olsaydı finalde rahatlıkla izleyebilirdik kendilerini.

Oyuncu bazlı da küçük bir kaç şey yazmak istiyorum. Sanırım hiç birimizin tartışmasına gerek kalmadan turnuvanın en büyük isminin Ana olduğunu kabul edebiliriz. Sadece final serisindeki oyunu taşımasıyla bile bu ünvanı açık ara hak ediyor. Başta da dediğim gibi, OG’yi ve oyuncularını her ne kadar sevmesem de bu kadar üst düzey bir oyun bilgisini ve yeteneği söylememek ayıp olur. Bunun yanında uzun zamandır beğendiğim Jerax‘da şampiyon takımda övgüyü hak eden isimler arasında. Ancak Ana’dan sonra izlemesi en eğlenceli, oyun seviyesi en yüksek kişi olarak LGD‘den Fy diyebiliriz. Zaten kendini çoktan kanıtlamış olan Fy, yine bu turnuvada neden büyük oyuncu olduğunu en kritik sahnelerde ortaya çıkarak bize gösterdi. Özellikle final serisindeki Earthshaker oyunları, geçen sene TI’a damgasını vurmuş Gh’in Earthshaker’ından çok daha iyiydi. Ben nedense Rtz’den bu turnuvada çok daha fazla şey bekliyordum. Fakat tüm turnuva boyunca ortalama bir performans gösterdi. Bunun sebebi tabiki Rtz’ye kurulan yoğun baskı da olabilir belki ama yine de kendisinden beklenenin altında bir performans gösterdiğini düşünüyorum. Düşük performans deyince de aklıma hemen final maçlarında şok eden kötü performansıyla aklıma Topson geliyor. Oyunun sonlarına doğru her ne kadar toparlasa da, neredeyse her final maçında, publarda yapsa feeder diye suçlanacak kadar kötü oynadı. Özellikle bir Invoker oyunu vardı ki sanıyorum Topson uzun süre Invoker’a elini sürmez bu maçtan sonra.

The International 2018’in toplam ödül havuzu en son $25.517.017‘dı. Tüm maçları toplamda 15 milyon kişi izledi. Valve yine inanılmaz güzel bir ortam hazırlamış TI için. Sahne, salonun süslenmesi her şey çok güzeldi. Bunun yanında geçen senelere göre daha derli toplu bir organizasyon izledik. Aşağıda tüm bracket maçlarını ve sonuçlarını bulabileceğiniz bir tabloyu bulabilirsiniz. Aynı şekilde detaylı bir analiz için ise buradaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.