Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


2018’in ortasında rakamlarla Dota 2

Yıllardır takip ettiğim Dota 2 için bu aralar üzerinde çalıştığım bir projem var. Bu yüzden uzun zamandır içerisinde olduğum ve gelişmelerini takip ettiğim e-spor’un daha derin analizlerini yapmaya çalışıyorum. Ortaya çıkan tablo her ne kadar tahmin ettiğim gibi olsa da, bu dataları sizinle de paylaşmak istedim. E-spor doğduğu ve olduğu ortam bakımından data analizi açısından oldukça şanslı. Çünkü tamamiyle internet ve bilgisayar tabanlı bir sisteme sahip olduğu için tüm dataları en doğru şekilde bulabiliyor, analiz edebiliyorsunuz.

Türkiye’de Dota yaygın bir e-spor dalı değil. Biz daha çok League of Legends ve Counter Strike üzerine odaklanan bir ülkeyiz. Bu iki oyunda da ülke olarak oldukça güzel başarılarımız var. Fakat gözümüzü Dünya’ya çevirdiğimiz zaman, Dota’nın aslında bu iki oyunun çok üzerinde olduğunu anlayabiliriz. İzleyici sayılarıyla, e-spor sektörüne önderlik etmesiyle ve kendine en yakın oyundan bile en az 10-15 kat fazla ödül havuzuna sahip olmasıyla çok büyük bir oyun.

Ben dataları analiz edebilmek için Esports Charts adındaki siteyi kullandım. Bu siteyi bu süreçte keşfettim fakat böylesine büyük bir database’e sahip proje ile daha önce karşılaşmadığım için oldukça üzüldüm. Tüm oyunların, tüm turnuvalarıyla ilgili aradığınız her türlü datayı size sağlıyorlar. Eğer bu sektör ile ilgili biraz olsun ilginiz varsa saatlerinizi bu sitede geçirebilirsiniz. Size her oyunu, her turnuvayı birbiriyle karşılaştırma imkanı sunuyor. Ayrıca siteyi düzenli olarak takip ettiğinizde, kendilerinin ne kadar emek verdiğini anlayabiliyorsunuz. Tüm turnuvalar için güncel olarak sürekli infografik hazırlayıp, bu infografikleri sizlerle paylaşıyorlar.

Esc.watch övmesini geçip artık asıl sizlere göstermek istediğim konuya geliyorum. Dota 2’nine-spor’da nasıl bir pazara sahip olduğu. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Dota 2, The International turnuvasıyla e-spor tarihinin açık ara en büyük ödül havuzuna sahip olan oyunu. Bunu aslında bir önceki dijitalleşen spor ve inatlaşan biz yazımda da anlatmaya çalışmıştım. Geçen sene bu turnuvanın ödülü $24.787.916 olarak belirlenmişti. Evet, bu turnuvaya katılan 16 takımın birincisi olan ve içlerinde yaşı en fazla 25 olan bir takım bu turnuvayı kazandığı için tek başına yaklaşık 11 milyon dolarlık bir ödüle sahip oldu.

2018 yılında toplam 46 profesyonel turnuva yapılmış Dota 2 için. Tüm bu turnuvaların toplam 28 tanesi ödül havuzuna sahip. 28 turnuvanın ödül havuzunu topladığımız zaman da $11.954.509 gibi bir rakam ile karşılaşıyoruz. Bu sene içerisinde The International’ın ve daha yapılmayan çok sayıda majör turnuvanın da (majör turnuvalar en çok ödüle sahip olan ve The International’dan sonra en prestijli olan turnuvalardır) olduğunu hesaba katarsak, sene sonunda 60 milyon doları görebilecek bir seneyi geride bırakacağız gibi duruyor.

Aşağıdaki fotoğrafta bu sene şu ana kadar tamamlanmış turnuvaların toplam ödül havuzunu, izleyici sayılarını, toplam izlenme saatlerini ve hangi tarihlerde yapıldığını görebilirsiniz.

Dota 2 Turnuvaları 2018

Gördüğünüz gibi izlenme sayılarıyla da, ödül havuzuyla da milyonların üzerinde rakamlardan bahsediyoruz. Bu sayıların ülke bazında ortalamasını aldığımızda Türkiye maalesef çok düşük kalıyor diğer ülkelerin yanında. Bunun sebebi yazının başında da belirttiğim gibi LOL ve CS:GO oyunlarının ülkemizde daha yaygın olmasından kaynaklı. Ancak e-spor’u ülke bazında değerlendirmenin ben doğru olmadığını düşünüyorum. Tüm e-spor oyunlarının istatistiklerine bakarken global olarak düşünmemiz gerekiyor. Çünkü her oyun aslında kendi ülkesinde olması gereken değerde değil çünkü e-sporun temeli internet ve globalleşme üzerine kurulu.

Geçen yazımdan bu yana Türkiye’de oldukça güzel gelişmeler oldu. Bir çok spor kulübü e-spor’a giriş yaptı, girişim dünyasından tanıdığım ünlü isimler de yavaş yavaş bu sektöre yönelmeye başladılar. Ben ilk yazıyı yazarken bunların olması gerektiğini hatta geç kalındığını söylemiştim. Şu anda belirli bir aşama yol kat etsek de hala Dünya’yı baz aldığımızda oldukça gerilerdeyiz. Buna rağmen CS:GO’da Space Soldiers uluslararası arenada oldukça başarılı durumda. Ben böyle bir başarıyı bir sonraki aşamada LOL’den göreceğimizi düşünüyorum. Umarım da bu başarılar böyle devam eder çünkü biz ülke olarak birileri elini taşın altına koyup başarılı olmadıkça belli bir yola girmeyen ülkelerden biriyiz. Gelecek bu başarılar ile de her oyun dalında ayrı ayrı daha hızlı gelişeceğimizi düşünüyorum.