Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection


Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection

Linkedin

Instagram

Rock Müziğinin Yaşlı Tanrıları

Müzikle ilk tanıştığım zamandan beri rock müziğinin hayatımda her zaman bir yeri oldu. Yerli ve yabancı farketmeden bir çok grubu ve müzisyeni tanıdım, bazıları müzik zevkime yön verdi bazıları ise pek dinlemediklerim olarak hayatımın bir köşesinde kaldı. Fakat Türkiye’de yaşayan ve rock müzik dinleyen bir çok kişinin de katılacağı gibi, Duman müzik zevkime ve müzik alışkanlıklarıma yön veren en büyük gruplardan birisiydi her zaman.

Orta okul ve lise yıllarımda bir yandan Pink Floyd, Led Zeppelin, Sting dinlerken bir yandan Duman ve Teoman ile tanıdım rock müziğini. Kalite olarak bu gruplarının hepsinin arasında farklar olsa da bir yerinde hep aynı ruha sahip olduklarını hissederek dinleyebildim hepsini. Daha sonra Duman konseri denen şeyle tanıştım. Çok konsere giden birisi olarak, Duman konserine ilk defa gittiğimde bu adamların bambaşka olduğunu anlamıştım. Yaklaşık 20-30 konserine gittim bu yaşıma kadar ve bunlardan bir tanesi de 3 Kasım‘da Ooze Venue‘de sahne aldıkları konser. İlk gittiğim konserin üzerinden belki 13-14 sene geçti fakat dün akşam sahnede bu adamları izlerken yine ilk günkü gibi heyecanlıydım.

Bazı konserler inanılmaz bir görsel şölen sunar size, bazı konserlerde sahneyle pek işiniz olmaz sadece o müziği canlı dinleyebilmek için gidersiniz. Duman ise o sade duruşuyla bu her iki duyguyu da size yaşatabilen nadir gruplardan.

Eskiden saatler öncesinde girip en önde beklediğim Duman’ı bu sefer yaşlanmışız duygularıyla orta sıralardan sakince dinledim. Fark ettim ki Duman aslında her kesime hitap edebilen nadir gruplardan birisi. Çünkü lise yıllarımda biraz sarhoş, bir elde sigara bağıra çağıra söylediğin şarkıları, 30’lu yaşlara gelirken çok daha sakin ve müziğin tadını çıkaracak şekilde dinliyorsun, iki farklı kafa yapısı, iki farklı bakış açısıyla bile bir konserden aynı şekilde zevk alabiliyorsun. Bunu yapabilen çok fazla sanatçı yoktur. Bu yüzden bazı konserlerde genelde orta yaş üstü insanlar bulunuyor, bazılarında ise sadece gençleri görebiliyoruz. Fakat Duman konserinde 50 yaşından 15 yaşına kadar herkesi aynı konser salonunda görüp, hepsinin de aynı şekilde mutlu ayrıldığına dün gözlerimle tekrar şahit oldum.

Biz yaşlandık ama yaşlanan sadece bizler değiliz tabi. Duman da yaşlanmış. O eskinin yıkıp döken, bir şarkıyı 20-25 dakika kadar uzatıp farklı şovları size sunan o Duman biraz gitmiş gibi. Yerine daha oturaklı, daha tok bir müzikle karşınıza çıkan ama kalitesinden en ufak bir şey kaybetmemiş bir Duman gelmiş. Zamanında albümü çıkar çıkmaz dinlediğimiz şarkıların üzerinden en az 10 sene geçmiş, fakat hala o şarkıların ilk notası vurulduğunda kalabalıkların genç yaşlı demeden aynı heyecanla coştuğunu görmek çok güzel bir duyguydu. Duman fiziken yaşlansa bile ruhunu hep genç tutmuş, içindeki müzik aşkını hiç kaybetmemiş ve en önemlisi de bu duyguların hepsini seyircisiyle hala aynı şekilde paylaşabiliyor.

Ben kendilerine şu anki müzik zevkime katkıda bulundukları için, Türkiye sınırları içerisinde rock müziği bu kadar ileri seviyeye götürdükleri için her zaman minnettar olacağım. Bazı kesimler tarafından pek hoşlanılmayan bir grup olsa da Duman, O’nu sevenleriyle, hala konser sonu yarım saat boyunca tekrar çıkar umuduyla salonu terk etmeyen seyircisiyle ne kadar kaliteli bir iş yaptığını herkese gösteriyor. Başlıkta rock müziğinin yaşlı tanrıları dediğime bakmayın, onlar hiç bir zaman yaşlanmayacak ve seyircilerine her zaman kalitenin ne olduğunu gösterecek yetenekli, bizim toprağın rock tanrıları!