Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection


Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection

Linkedin

Instagram

Hollanda’da Bizden Biri: Karsu

Ben Karsu‘yu çoğu kişiye göre geç tanıdım diyebilirim. Yaklaşık 2 senedir takip ediyorum fakat kendisi daha küçücük bir çocukken restoranlarında piyano çalarak başlamış müzik hayatına. Hollanda’da yaşayan, Türk geleneklerinden de hiç uzaklaşmadan büyüyen bir kadının nasıl üst düzey bir sanatçı olabileceğine dair güzel örneklerden birisi olarak da şu anda karşımızda duruyor.

Karsu’nun müziğinin bana göre en güzel noktalarından birisi, müziklerinin dinlerken sizi alıp bambaşka yerlere götürmesi ve albümü bir oturuşta dinleyebileceğiniz kadar rahat müziklere sahip olması. Özellikle albümündeki (Karsu albümünden bahsediyorum) parçaların sıralaması o kadar hoş ki, albümden hiç sıkılmadan bir bakıyorsunuz albüm bitmiş. Arada temponuzu düşüren daha sonra bir anda sizi oldukça yukarıya çıkaran şarkılara sahip. Ayrıca albümün en güzel noktalarından bir diğeri ise hem yabancı sözlü şarkıları hem de Türkçe şarkıları bu kadar güzel harmanlayabilmiş olması. Kısacası, Karsu albümü, her kitleye aynı kalitesi ile hitap eden bir albüm olmayı başarabilmiş.

Karsu’nun albümlerinden ziyade konserlerini izlemekten daha çok zevk alıyorum ben. Kendisi İngiltere kraliyet ailesine davet ile konser vermiş sayılı kişilerden birisi bu arada. Bazı yerlerde Karsu’nun abartıldığına(!) dair yorumlar okuduğunuzda sadece bu örneği vermeniz bile yeterli olacaktır. Müziği ve kendi güzel karakteri ile harmanladığı konserler kesinlikle kaçırılmayacak cinsten. Yazının başında da dediğim gibi, Hollanda’da Türk kültürünü unutmadan yaşayan bir sanatçının hikayesini, konserlerinde kendi ağzından dinlemek oldukça hoş oluyor.

Ben Karsu’nun henüz keşfedilmemiş yeteneklerden birisi olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar İngiltere kraliyet ailesine davet alacak kadar keşfedilmiş olsa da, henüz yaptığı müziğin değeri tüm insanlar tarafından bilinmiyor. Piyano başında şarkı yapması, O’nu diğer tüm popüler müzik grupları ya da sanatçıları gibi çok fazla göz önünde olmasını sağlamayacak maalesef fakat Karsu gibi müziği kaliteli olup görünmez olan bir çok sanatçıdan da çok daha fazla duyulacağını düşünüyorum.

Özetlemek gerekirse, gerek müziği ile gerek karakteri ile şu an adından oldukça söz ettirse de, gelecekte çok daha fazla ismini duyacağımız bir sanatçı Karsu. Ben son 2 senedir kendisini takip etmekten, yaptığı tüm şarkılardan ve iyi kalbiyle birlikte kişilik olarak da karşısındakine bir şeyler kattığından dolayı O’nu takip etmeyi çok seviyorum, eğer hala Karsu’yu tanımıyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra umarım siz de kendisinin konserlerini izleyerek ve müziklerini dinleyerek kendisine bir şans verebilirsiniz.