Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection


Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection

Linkedin

Instagram

Hep Kulağımızdaydı: Ari Barokas

Bu topraklarda Türkçe Rock müziği deyince beğenin ya da beğenmeyin akla gelen ilk isimlerden birisi her zaman Duman grubu oldu. Belki ilk Duman ile tanıştık Rock müziğiyle ya da Türkçe Rock müziği neymiş diye heveslendiğimizde ilk üç grup/sanatçı’dan birisi oldu Duman. Ve bu grubun bu kadar iyi olmasını sağlayan şey de, diğer her başarılı grupta olduğu gibi sadece solistin değil, basçısının, bateristinin ve gitaristinin çok değerli isimlerden oluşmasıydı. Duman grubu kurulduğundan beri de bas gitarist dediğimiz zaman karşımızda Ari Barokas ismini duyduk.

Ari aslında çok fazla değeri bilinmeyen bir isim bana göre. Duman’ın en bilindik şarkılarının sözlerinin yazarı olduğu bilinmez mesela. Konserlerde çok fazla ön planda görmeyiz kendisini, fakat bir kere olsun tanıyıp, yaptığı işleri bildikten sonra konserde kendisini izlediğinizde aslında her şeyden önce yaptığı işten, yani müzikten ne kadar zevk aldığını ve bu işi ne kadar kaliteli yaptığını anlamaya başlıyorsunuz. Zaten bu ilk keşfedişten sonra da başarılarını okuyor ve küçük bir Ari hayranı olup çıkıveriyorsunuz hiç anlamadan.

Ari, 2018 yılında Lafıma Gücenme plağı ile kendi solo albümünü çıkardı. Bu albümün çıktığı günün ertesi günü dinlemiş insanlardan birisiyim. 2015 yılında da Kaan Tangöze‘yi Gölge Etme solo albümüyle görmüştük. Ari’yi dinlediğim zamanda aslında müziğinin hiç yabancı gelmediğini hissettim. Sonuçta yıllardır Duman dinlemiş birisiydim ve bu sayede Ari’nin albümünden hiç ısınma süresine ihtiyaç duymadan dinlemekten zevk almaya başladım. Aynı Kaan’ın albümünde de olduğu gibi Ari’nin Lafıma Gücenme albümü de Country havası taşıyan bir albüm. Bu iki albümün havasının bu kadar aynı olması hatta Duman grubunun şarkılarıyla bile bir yerde aynı havayı taşıyor olması bana “kopyacılık” gibi gelmedi, aksine çok hoşuma gitti. Çünkü gerçekten müzik kalitesi oturmuş, müzik kişiliği belli bir çizgide devam eden birisini dinlediğimi düşünüyorum. Ben bir grubun/sanatçının her albümünden bambaşka temalar arayan birisi değilim. Benim için önemli olan etkenlerden birisi sevdiğim sanatçının hep aynı tarzında ve kalitesinde devam ederek, bazı deneysel dokunuşlarla bana yeni deneyimler kazandırması. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız Ari’nin Lafıma Gücenme albümünü hiç geciktirmeden dinleyin.

Yaşıyorum Sil Baştan, Salaksın, Ömrümüz Yine Geçiyor gibi parçalar biraz daha ön plana çıksa da her şarkısından ayrı zevk aldığım nadir albümlerden birisi oldu bu albüm benim için. Country havası da Kaan’ın albümünde olduğu gibi çok ağır bir şekilde kendini hissettirmiyor, şarkıların altında hep bu havayı bulabiliyorsunuz ama doğruyu söylemek gerekirse Kaan’ın albümünde olduğu gibi albümün merkezinde Country yerine Rock müziğini buluyorsunuz. Sözler konusunda zaten Duman’ın en bilinen şarkılarıyla kendini kanıtlamış bir isim olmasına rağmen, bu albümde müziğiyle de tamamen kendisini kanıtlamış durumda Ari. 10 şarkılık bu güzel albümü en azından bir kere baştan sona dinlemenizi ve huzur dolu bir şekilde kulaklarınızın pasını Ari ile silmenizi kesinlikle öneriyorum.