Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection


Anıl Kıral

Project Manager at Nesine
Collector @anilkrlcollection

Linkedin

Instagram

Adamlar: Harekete Kimse Mâni Olamaz

Dinlemekten oldukça hoşlandığım, alternatif müziğin Türkiye’deki belki de en güçlü ismi olan Adamlar, 19 Kasım itibariyle Harekete Kimse Mâni Olamaz adlı güzel bir EP ile hayatımıza tekrar girdiler. Bu sefer elektronik müziğin biraz daha fazla karıştığı şarkılar ile karşımıza çıkmışlar.

İlk albümlerinden beri kendilerini çok severek takip ediyorum. Yaptıkları müzik, konser performansları ve bazı akustik konserleri ile belki de kısa sürede çok fazla kişiye ulaştı Adamlar grubu. Bu sabah uyanır uyanmaz Spotify’da gördüğüm yeni EP ile de oldukça heyecanlandım. 4 şarkılık çok güzel bir EP olmuş. Ancak eski Adamlar havasından biraz sapıp biraz elektronik müziği şarkılarına katmışlar bu EP’de.

Kendilerini çok sevmeme rağmen bana nedense bir Büyük Ev Ablukada havası yarattı bu EP. Aynı BEA gibi, güçlü ve saf bir rock müzikle ortaya çıkıp yavaş yavaş da olsa elektroniği iyice müziklerine dahil ediyor gibi durmuşlar. BEA’nın da artık geldiği noktada, elektronik müziği kendi müziklerine adapte ediyorlarmış gibi değil de, elektronik müziğin içerisine bir kaç rock sesi ekliyorlarmış gibi bir durum söz konusu. Ben dahil bir çok kişinin bu müzikler hoşuna gitse de bir yandan da eski BEA’yı oldukça özlüyorum.

Adamlar grubunun da bu şekilde yönlenmesi umarım sadece bu EP’lik bir durumdur. Dediğim gibi, bu şarkılar ya da bu EP kötü demiyorum, hoşuma gitti, büyük ihtimalle uzun süre dinleyeceğim şarkılar da var içerisinde. Fakat bu şekilde müzik kariyerlerine devam ederlerse o eski sevdiğimiz Adamlar şarkılarını bir daha dinleyemeyeceğiz, keşfedemeyeceğiz diye bir korkum var. BEA’yı bu şekilde kaybettik, umarım kendilerini de bu şekilde kaybetmeyiz de sadece bir albümlük bir hevestir bu.

Yazıyı bitirmeden EP’nin çıkış şarkısı olan ve yönetmenliğini Burak Kolcu‘nun yaptığı Dal şarkısının klibini buraya bırakmak istedim.