Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Süper insanları şimdi kim keşfedecek?

Stanley Martin Lieber, cameoların adamı ya da en bilindik ismiyle Stan Lee. Belki hepimizin çocukluğuna dokunan, koca koca adamları sinema salonunda çocuk yapan insan. Spiderman ile, Ironman ile, Hulk, Antman, Daredevil ile hepimizin hayatına ufak da dokunuş yapmış 1922 doğumlu Stan Lee 12 Kasım itibariyle hayatını kaybetti.

Benim için anlamı oldukça büyük aslında çünkü bir arkadaş ortamında oturup saatlerce çizgiroman dünyasından konuşabiliyorsak, bilim kurgudan konuşabiliyorsak sanırım bunun olmasındaki en büyük pay bu insandadır. En azından çocukluğumuzdaki Fox Kids‘de oynayan efsanevi Spiderman’i hayatımıza kazandırmıştır bir kere. Bu yüzden de aslında bir çok kişinin dediği gibi, geek dünyasını öksüz bırakıp giden adam olarak hatırlayacağım her zaman.

Tüm hayatını gerçekten süper kahraman yaratmaya adamış bir insandı. Tüm bu evrene ilham olmuş kişilerden birisi. Yarattığı tüm süper kahramanları burada saymaya kalksak kesinlikle eksiksiz bir liste yapamayız. Bir çok kişi için bu ölüme üzülen insanlar anlamsız gelecektir diye tahmin ediyorum fakat sadece bu adamın yarattığı bazı karakterleri saatlerce konuşan insanları, çocukluğunda bu adamın karakterleriyle büyümüş insanları bence anlamanız gerekiyor. Yazının başında da dediğim gibi, koca koca insanları sinema salonlarında buluşturup, sanki yıllardır tanışıyormuş gibi muhabbet ettirebilecek bir evren yarattı kendisi.

DC’nin en büyük düşmanı olarak görebiliriz kendisini. Çünkü zamanında Justice League gibi bir seriyi geride bırakan adam oldu. Her ne kadar hayatı boyunca en büyük başarısızlığı olarak görsem de, Justice League’i Fantastic 4 ile bitirebildi. Daha sonra arkasından gelen Spiderman, Hulk, Ironman, Avengers ve X-Men ile de senelerce hafızalardan silinmeyecek eşsiz eserlere imza attı. Çizgiromanları bir yana, artık kendisinin cameolarını göremeyecek olmamız bile hatta ve hatta her Marvel filminin sonunda karşılaşacağımız “In loving memory of Stan Lee” yazısıyla bile tekrar tekrar üzüleceğiz sanırım bu ölüme.

Cameo demişken, bilmeyenler için kısaca açıklamak istiyorum. İnanılmaz güzel bir hobisi vardı Stan Lee’nin. Her filminde ya da çizgiromanında kendisini gördüğümüz küçük sahneler oluyordu. Bunu bile o kadar ustalıkla yapıyordu ki, filmin hiç beklemediğiniz bir anında çıkıp yüzünüzü güldürmeyi başarıyordu. Bu hobisi sadece yakın zamanda değil, küçüklüğümüzde izlediğimiz o efsanevi Spiderman çizgifilminde bile bulunuyor. Son zamanlarda durumu ağırlaştığı için bu cameolar ile ilgili oldukça fazla söylenti çıkmıştı zaten. Kendisi de kötüye giden sağlığının farkına vardığı için gelecekte kullanılmak üzere 10-15 cameoyu şimdiden çektiği söylentileri vardı mesela. Bu iddaların ne kadar doğru olduğunu artık gelecek filmlerde göreceğiz. Gerçi bu iddalar doğru olmasa bile CGI ile her filmde Stan Lee’nin anılacağını düşünüyorum.