MCU kaldığı yerden devam ediyor

Çıkar çıkmaz hakkında yazı yazmak isteyecek kadar heyecanlandığım bir film oldu Spider-Man: Far from Home. Doğrusu bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum zira Into the Spider-Verse filmi benim için en iyi Spider-Man filmi olmuştu. Bu kadar kısa bir süre içerisinde bir tane daha zirveye oynayacak Spider-Man filminin gelmesi oldukça şaşırttı.

Film aslında fragmanlarıyla ben geliyorum demişti. Endgame’den önce çıkan fragmanıyla, verdiği spoiler ile tüm Marvel hayranlarını kızdırsa da uzun zamandır izlediğimiz en güzel fragmanlara sahipti. Fakat yine de Spider-Man karakteri Marvel’ın en eline yüzüne bulaştırdığı karakterlerden birisi olduğu için insanlar çok fazla gaza gelmek istememişti. Ama filmi izledikten sonra Marvel’a biraz haksızlık ettiğimizi anlamışızdır hepimiz.

Filmin konusuna geçmeden önce Tom Holland hakkında kısaca bir şeyler yazmak istiyorum. Peter Parker karakterine daha çok yakışan kişiler ya da daha iyi oynayabilecek kişiler kesinlikle olacaktır fakat şu ana kadar tüm Peter Parker’ları düşünecek olursak, Tom Holland çok açık ara fark ile önde götürüyor yarışı. Mimikleriyle, konuşmasıyla, vücut diliyle hayalimizdeki Peter Parker’ı sahnede izleyebiliyoruz sayesinde. Umarım uzunca bir süre Tom Holland’ı sahnede görmeye devam ederiz ve Peter Parker denilince aklımızda Tom Holland gelir hemen.

Film Mysterio ve Peter Parker’ın arasında geçiyor aslında. Fakat Endgame sonrası Avangers’ın ruhunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Ne eksik ne de fazla anlatılmış Avangers. Tüm karakterlere ayrı ayrı çok güzel yer vermişler ve bu sırada da aşırıya kaçmamışlar. Tony Stark’a ayrıca bir yer vermişler ki zaten böyle olması gerekiyordu. Tony Stark’ın olmadığı bir filmde hikayaye bu şekilde dahil olabilmesi Marvel’ın çok güzel başarılarından biri. Fakat daha fazla Ironman dinlemektense artık Spider-Man’in başa geçtiği Avangers’ı izlemek bizi daha çok heyecanlandıracaktır.

Oldum olası Avangers’ın, hatta tüm Marvel’ın başında her zaman Spider-Man’i görmek istemişimdir. Endgame zamanlarında bunun olması tabiki imkansızdı fakat Spider-Man artık yavaş yavaş MCU’da ipleri eline alıyor. Bunun böyle olacağını zaten biliyorduk fakat bu geçişi böylesine güzel işlemeleri de ayrı hoş olmuş. Romantizm’den uzak, nedenleri ve sonuçlarıyla her sahnede Spider-Man’in neden Avangers’ın başına geçmesi gerektiğine ikna oluyoruz. Hatta jet sahnesinde, Happy’nin Peter kendi kostümünü yaparken sanki Tony Stark’a bakıyormuş gibi bakması bile bu hikayeye bizi ikna edebilirdi. Filmin belki de en çok hoşlandığım sahnesiydi diyebilirim.

Mysterio çizgi romanlardan da hatırlayabileceğimiz gibi güzel bir kötü karakterdi her zaman. Çok fazla ortalıklarda gözükmeyen ama zeki olan bir kötü kahraman. Genelde bize gösterilen kötü kahramanlar aptal olur ama güçlü olurdan biraz farklı. Bu yüzden de Mysterio’nun filmde işlenmesi bence gayet güzeldi. Thanos gibi yorucu bir kahramandan sonra aperatif bir Mysterio arası Marvel seyircisine oldukça iyi gelmiştir. Mysterio’nun ilüzyonlarıyla savaşan Spider-Man sahneleri çok ama çok büyüleyiciydi. Gerçekten nefesimi tutarak izledim. Efektler, koreografi çok güzeldi.

Marvel MCU’da sürdürdürdüğü DC olma işine devam etmiş yine. DC’nin Dünyaları çarpıştırarak savaşması, Marvel’ın tüm MCU filmlerinde gördüğümüz bir şeydi. Doğal olarak aslında burada da bir nebze bunu görüyoruz. Artık süper kahraman filmleri eskisi gibi bir suçluyla savaşmak üzerine değil de Dünya’yı kurtarmak üzerine kurgulanıyor. Buna da oldukça alıştık sayılır.

Kısacası film MCU’nun ortalamasının üstünde, gayet başarılı bir film olmuş. Spider-Man filmleri arasında da en izlenebilir filmlerden birisi. Son olarak credits sonrası sahneleri kesinlikle kaçırmamanızı öneriyorum, özellikle 2. sahne filmin bildiğiniz son sahnesi. Bu son sahneyi neden bu kadar sona koymuşlar anlamak zor fakat Marvel’dır vardır bir bildiği diyoruz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir