Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Bir Ukrayna gezisi

Bir farklılık olması için ve uzun zamandır böyle bir gezi istediğim için, 2017 senesinden 2018 senesine gireceğim Yılbaşı gecesini Ukrayna’da geçirmek istedim. 1 hafta boyunca yaşadığım bu güzel tatilin bazı tavsiyelerini ve ipuçlarını da paylaşmak istiyorum. Böylelikle kısıtlı bütçeniz olsa bile farklı ve güzel bir şehri görmek isteyenler belki bu yazımdan faydalanabilirler.

Öncelikle ben şehir olarak Lviv’i tercih edenlerdenim. Bu şehri tercih etmemin sebebi hem tarihi olarak merak ettiğim bir şehir olması hem de diğer şehirlere göre biraz daha az popüler olmasından kaynaklı. Uçak biletimi yaklaşık 2 ay kadar önceden aldım ve toplamda 400 TL tuttu. Yılbaşı olmasına rağmen böyle ucuz bir fiyat ile uçabileceğimi düşünmemiştim. Fakat biraz araştırdıktan sonra Lviv’in her zaman diğer şehirlere göre çok daha ekonomik bilet fiyatlarına sahip olduğunu gördüm. Uçak biletlerinden sonra ilk iş Booking’den güzel bir ev bulmaktı ki şehir merkezinin ortasında çok güzel bir daireyi 6 gece için 1.800 TL’ye kiralayabildim. Bu fiyat sizi korkutmasın, tamamen yılbaşı olduğu için bu kadar yüksek fiyatlar. Normal bir zaman diliminde gidecek olursanız bu fiyatının çeyreğine aynı daireyi kiralayabilirsiniz.

Öncelikle Lviv sizden vize ya da pasaport istemiyor. Fakat yine de pasaportunuzla gitmenizi öneriyorum. Kimlikle girerken bazen sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Eğer pasaportunuzda daha önce bir ülkeyi ziyaret ettiğinizi gösteren bir damga yoksa yine bazı sorunlar çıkabiliyor. Bu durumlarda sizi kontrol odasına alıp neden geldiğinizi, dönüş biletinizi ve kalacak yerinizi soruyorlar. Ben bu kontrol işlemine takılmadım fakat takılan kişilerden gördüğüm kadarıyla söylemeliyim ki kesinlikle yanınızda dönüş biletinizi ve kalacağınız yeri gösteren bir belge bulundurun.

Lviv büyük bir şehir değil. Tüm şehri 2 gün içerisinde gezebilirsiniz. Fakat şehir küçük olmasına rağmen yapabileceğiniz çok güzel aktiviteler mevcut. Sıkılacağınız pek fazla zamanınız olmuyor. Ben gittiğim yerlerde kiliseleri gezmeyi çok seviyorum ve Lviv’de de çok güzel kilise gezileri yapabiliyorsunuz. Ukrayna çouğunluk olarak Ortodoks dine mensup bir halk. Bu da aslında bir çok Avrupa ülkesinde göremeyeceğiniz bazı kilise geleneklerini görmenizi sağlıyor.

Kültür kısmında ben Lviv’i yeterli bulmadım. Belki de beklentim yüksek bir şekilde gittiğim içindi bilmiyorum ama müzeleri hiç ilgi çekici gelmiyor. En büyük müzelerinden birisi Arsenal müzesi, burada tarihteki farklı toplumlar tarafından kullanılmış silahlar sergileniyor. Gezdiğim en ilgi çekici müze Arsenal müzesiydi diyebilirim fakat bir daha gidersem uğrayacağımı sanmıyorum. Bu yüzden tarihi, müzelerde görmek yerine komünist binalara sahip sokaklarda gezerken daha çok hissedebiliyorsunuz.

Ukrayna halkı genel olarak güzel bir halk. Fakat Türklere karşı bazı önyargıları oluşmuş durumda. Bunu gittiğinizde çok rahat bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu konuda pek fazla haksız değiller. Çünkü Ukrayna’da genelde bir Türk topluluğu ile karşılaşırsanız neden önyargılı olduklarını çok iyi anlıyorsunuz. Buna rağmen tanıştığınız Ukraynalılar yine de sizinle sohbet etmekten zevk alıyorlar ve Türkiye’yi oldukça seviyorlar. Eğer o tarz bir kişi değilseniz bunu 1-2 cümle kurduğunuzda karşınızdaki kişi anlıyor ve buna göre daha rahat ve samimi muhabbet edebiliyorsunuz.

Gece hayatı olarak 2 büyük kulübe sahip Lviv. Bunlardan birisi Rafinad diğeri ise Malevich. Açıkçası 7 gün boyunca sadece 1 gece Rafinad’da bulundum, Malevich’e ise hiç uğramadım. Bunun yerine şehir merkezinde bira merkezi olarak geçen Pravda’yı size önerebilirim. Farklı topluluklardan gelen kişilerin buluşma noktası gibi. İçeride neredeyse tüm ülkeden insanlar ile sohbet edebiliyorsunuz ve insanlarda buraya bu amaçla geliyorlar. Biralarını kendileri imal ediyorlar ve çok fazla çeşitte biraları mevcut. Bunların hepsini deneyebilirsiniz. Fiyatlar ise oldukça ucuz. Türk parası olarak en lüks birayı 5 liradan, en uygununu ise 2 liradan içebiliyorsunuz. Bu kadar ucuz olduğu için de tüm biraları deneme şansınız var.

Yemek olarak her ülke lokantasından yemek mevcut. Canınız bir Pizza istediğinde Rynok meydanında hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel pizzalardan birisini yiyebiliyorsunuz. Hemen 2 sokak arkasında ise Burger Joint adında enfes bir hamburgercileri mevcut. Bunun dışında tabiki oldukça fazla Türk lokantası da var. Yemek fiyatları da 30 TL ile 7 TL arasında değişiyor. Çok lüks bir steak’i ya da hamburgeri 30 liraya yiyebiliyorsunuz.

Kısacası Lviv kesinlikle görülmesi gereken, içerisinde güzel insanların bulunduğu bir şehir. Buraya amacınız eğer sadece gezi ise çok keyif alacağınızdan eminim. Yaklaşık 300 dolar gibi bir para ile 7 gün tüm aktiviteleri rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bütçeniz çok fazla olmadığında ve vizeye ihtiyaç duymayan bir ülkeye gitmek istiyorsanız Lviv’i sizlere kesinlikle öneriyorum.