Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Base 42: Türkiye’nin geek imtihanı

Kısa süre önce Youtube üzerinde Base 42 adında çok güzel bir kanal keşfettim. Kanal yeni olsa da, Türkiye’deki geek kültürüyle -az çok da olsa böyle bir kültür var, evet- biraz olsun ilginiz varsa kanaldaki yüzler ve isimler size hiç yabancı gelmeyecektir. Uzun süredir takip ettiğim Boğaç Soydemir ve Berk Sevgi de bu kanalın içerisinde yer alıyor.

Türkiye’de geek kültürünü paylaşan çok az sayıda kişi ve platform var. Bunların başını bana göre GeekYapar çekiyor tabii ki. Gerek senelerdir yazdıkları yazılar ile gerek YouTube kanalları ile bu kültürü yaşatmaya çalışan yegane içerik üreticilerden birisiydi. Eğlenceli ortamı ve az kişi olmasından mütevellit herkesin birbirini tanımasıyla yıllardır paylaşımlı bir ortam içerisinde içerik üretmeye devam ediyorlar.

Topluluk bu kadar az olunca aslında yapılan her iş kullanıcılar tarafından kullanılıyor ve destekleniyor. Fakat bu sefer Base 42 çok güzel ve kaliteli bir içeriğe imza atmış. Yaptıkları her videonun üzerinde ne kadar emek olduğunu videoyu izlerken anlayabiliyorsunuz. Hem yapılan muhabbetler olsun hem de kanalın genel havası olsun Türkiye’nin kaliteli içeriğe ne kadar açık olduğunu bize gösteriyor. Umarım bu tarz içerikler için GeekYapar’dan sonra Base 42 de öncü bir kuvvet olur.

Lafı daha fazla uzatmadan Base 42’yi en iyi şekilde tanıtacak videosunu aşağıda sizinle paylaşmak istiyorum. Ben kendilerini bu videoyla tanıdım ve resmen kanal içeriğinin ve kanalda bulunan kişilerin bir özeti gibi olmuş bu video. Yolun açık olsun Base 42!