Anıl Kıral

Geek duygular ile bezenmiş, yazılım sektörünün içinden bir proje yöneticisi


Müşteri

İş yapmayı bilmeyenlerin ülkesi

Ülke olarak nasıl bu hale geldik sorusunun cevapları çok basit aslında. Bu cevapları verirken dönüp bir aynaya bakmamız yeterli olur. Ekonomiyi, siyaseti geri kalan her şeyi geçtim, bizim bu hale gelmemizdeki en büyük sorun iş yapmayı bilmememiz, tembelliğimiz. Bir işin nasıl yönetilmesi gerektiğini, nasıl bir operasyon yapılması gerektiğini her şeyden öte dürüstlüğümüzü unutmuş bir şekilde iş yapıyoruz. Gözümüz paradan başka hiç bir şeyi görmüyor, durum böyleyken bir de üzerine beceriksizliğimiz eklenince ortaya kötü bir ekonomi, birbirine hiç kimsenin güvenmediği bir iş ortamı inşa etmiş oluyoruz.

En basitinden e-ticaret sitelerini örnek alalım. Bana Türkiye üzerinde şikayetçi olmadan alışveriş yaptığınız tek bir e-ticaret sitesi söyleyebilir misiniz? Sanıyorum 100 kişiden yalnızca 2-3 taneniz söyleyebilir. Kiminle konuşsak şikayetçi olacağı yüzlerce farklı konu bulabiliriz. Bunun sebebi de çok basit. Sadece finansal tablo ile e-ticaret sitesi yönetilmez. İçinde ticaret geçen, daha da önemlisi internet kelimesi geçen bir sektörde -Türk halkı hala internete güvenmiyor- müşterinizi mutlu edemiyorsanız yok olmaya mahkumsunuz.

Okumaya devam et

Müşteri, ürününe sahip çık

Tüm ajansların ortak sorunlarından bazıları yetersiz brief veren, ürününü tanımayan, sektör ile ilgili bir araştırma yapmayan ve işin gerçekten ne olduğunu kendi bile çözememiş müşterilerdir sanırım. Bir ajansta çalışıyorsanız en az bir kere bile olsa, bu tarz bir müşteri ile karşı karşıya gelmişsinizdir. Özellikle proje yöneticiyiseniz bu tür müşteriler sizin için oldukça zorlu bir sınav olabilir.

Bir müşteri olarak her şeyden önce ürününüzün ya da fikrinizin ne olduğunu, kimlere hizmet edeceğini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü çalışacağınız ajansa bu fikirlerinizi ne kadar düzgün bir şekilde aktarırsanız, ürününüz de o kadar düzgün bir şekilde üretilecektir. İş tarafında verilmesi gereken kararları daha projenin en başında belirlemez, bununla ilgili bir döküman yazmazsanız, ilerleyen zamanlarda maddi ve manevi olarak size çok büyük külfet olacaktır. Çünkü bu hatalar ne kadar geri dönülemez büyüklükte hatalar olmasa da, geri dönmesi size zaman ve nakit kaybettirecek türden hatalar olacak. Bununla birlikte, çalıştığınız ekip ne kadar tecrübeli, ne kadar yetenekli olursa olsun bu iş sizin işiniz. Sizin vereceğiniz kararlar çoğu zaman(!) ekibin vereceği kararlardan daha doğru olacaktır. Erken verilmeyen her karar sonrasında daha ileriden geriye dönmenize ve daha uzun bir zamanda aynı mesafeyi katetmenize sebep olur.

Okumaya devam et